Wolontariusze też mogą poprosić o pomoc. W BCOPW działa Grupa Wsparcia Psychologicznego

W Bydgoszczy działa wielu zaangażowanych wolontariuszy. Ich działania są zauważane i docenianie

Jako wolontariusze często doświadczamy ciężkich, traumatycznych sytuacji. Trochę jak w pracy psychologa. Trzeba dbać o siebie, o swój psychiczny dystans. Musimy pamiętać, że najlepiej niesiemy pomoc innym, kiedy nasze wewnętrzne emocje są zaopiekowane. To można porównać do ładowana baterii – mówi Marta Okońska, wolontariuszka ze Stowarzyszenia Siła Otwartych Serc, uczestniczka Grupy Wsparcia Psychologicznego.

Grupa Wsparcia Psychologicznego to nowa forma pomocy i współpracy miasta Bydgoszcz z organizacjami pozarządowymi. Cykliczne spotkania odbywają się w siedzibie Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Pierwsze z nich zorganizowano w kwietniu. Przeznaczone są dla wszystkich osób, związanych z tzw. „trzecim sektorem”. W czasie spotkań Grupy Wsparcia Psychologicznego podejmowane są różnorodne zagadnienia związane z pracą społeczną.

Grupa Wsparcia Psychologicznego dla wolontariuszy. Jak radzić sobie w dobrostanie?

W poniedziałek, 19 czerwca, odbędzie się kolejne spotkanie dla członków NGO-sów. Będą to ostatnie, przed dwumiesięczną wakacyjną przerwą warsztaty dla wolontariuszy. Tematem przewodnim będą Sposoby radzenie sobie w dobrostanie. Wolontariusze przyjrzą się, jakie strategie prowadzą do bycia w dobrym samopoczuciu fizycznym i psychicznym, jak utrzymywać dobrostan na co dzień i jak radzić sobie z trudnościami – tak aby nie wyczerpywały, ale wzmacniały. Grupa będzie wspólnie szukała odpowiedzi na pytanie: Czy da się „ładować” baterie raz na jakiś czas, czy to raczej codzienność?

Spotkanie ma charakter otwarty. Wciąż można się na nie zapisać. Elektroniczne zgłoszenia można wysyłać TUTAJ. Poprowadzi je Dominika Czarnecka-Pijarowska, założycielka „Ku Bliskości”, miejsca wsparcia oraz terapii indywidualnej i grupowej, terapeutka TSR I i II stopnia. Jedną z uczestniczek grupy jest Marta Okońska. Przyznaje, że spotkania mają terapeutyczną moc. – Kiedyś przyszłam na grupę wsparcia krótko po organizacji dużego wydarzenia. Wolontariusz czasem czuje się osamotniony i przytłoczony. Ze spotkania wyszłam „lżejsza”, naładowana pozytywną energią i gotowa na kolejne działania – relacjonuje wolontariuszka. Zachęca wszystkich niezdecydowanych do dołączenia do grupy. – Są osoby, które spotkają się z nami raz i to im wystarczy. Są tacy, którzy zbierają się regularnie. To indywidualny wybór – dodaje.

BCOPW już od pięciu lat skupia wokół siebie zaangażowanych społecznie mieszkańców Bydgoszczy. W 2022 roku Centrum współpracowało z 202 organizacjami pozarządowymi. Zrealizowano łącznie 1 485 wydarzeń adresowanych do bydgoszczan. Uczestniczyło w nich ponad 22 tysiące osób. Jednym z nich jest Seniorada. Dobiega końca 2 edycja międzypokoleniowego tygodnia radości.

To dzieje się w Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter