Wyniki matur 2023. Prawie 4 tys. maturzystów z Bydgoszczy sprawdza, jak im poszło. A potem rekrutacja na studia

Maturzyści I LO poznały już wyniki matur / Fot. B.Witkowski/UMB

W piątek (7 lipca) po godz. 8.30 tegoroczni maturzyści mogą sprawdzić, jakie uzyskali wyniki. To otworzy im drogę do upragnionych studiów.

– Złożyłam papiery na trzy kierunki na UKW: logopedię, filologię polską i angielską. Liczę na dobry wynik matury i rekrutacji – mówi uczennica VIII LO w Bydgoszczy. Czekała jeszcze na sprawdzenie swojego wyniku.

Aby sprawdzić wyniki matury pisemnej przez internet w systemie ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika), należy przejść na stronę ziu.gov.pl, a następnie uzupełnić pola „login” oraz „hasło” danymi otrzymanymi uprzednio od dyrektora szkoły, wychowawcy lub innego upoważnionego do tego nauczyciela.

Co zrobić, jeśli zgubiło się podane wcześniej hasło? Wówczas wystarczy wybrać opcję „nie pamiętam hasła” i postępować zgodnie ze wskazówkami przesłanymi na przypisany do danego użytkownika adres e-mail. Do serwisu można się też zalogować za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej.  Po wejściu do ZIU tegoroczni maturzyści powinni wybrać opcję „egzamin maturalny”, by sprawdzić procentowe wyniki uzyskane na egzaminie dojrzałości. Poprawność swoich odpowiedzi mogą zweryfikować po kliknięciu w wybrany egzamin maturalny. Można także sprawdzić wyniki w swojej szkole, bo przeciążony system się zawieszał w poprzednich latach.

Matura 2023

W tym roku maturę zdawało w Bydgoszczy 3,8 tys. uczniów. Matura odbyła się w dwóch formułach: 2015 (zdawali ją absolwenci czteroletnich techników) oraz 2023, do której podchodzili uczniowie, którzy nie znają już gimnazjów. To oni jako pierwsi testowali siódmą i ósmą klasę oraz czteroletnie liceum, a teraz jako pierwsi zdawali nową maturę w formule 2023. Dostali w kość przez pandemię, która zabrała im sporą część lekcji.

Egzamin dojrzałości pisano w 61 szkołach w Bydgoszczy. 1651 zdawało maturę w nowej formule (to absolwenci czteroletnich ogólniaków), 1602 – w starej (absolwenci techników i szkół branżowych drugiego stopnia). Ponadto – 543 osoby podejdą do testów po raz kolejny.

Co zrobić, jeśli maturzyści, nie zgodzą się z oceną swoich prac? Będą mogli odwołać się do OKE, a jeśli to nie przyniesie skutku, pozostaje im jeszcze Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Uczniowie, którzy nie zaliczą jednego obowiązkowego egzaminu, mają prawo do poprawki w sierpniu (21-22 sierpnia). Jeśli natomiast powinie im się noga na większej liczbie przedmiotów, na poprawkę poczekają rok.

Rekrutacja trwa

Na nowych studentów czekają bydgoskie uczelnie. – Osoby, które 7 lipca otrzymają pozytywne wyniki egzaminu mają jeszcze kilka dni na wybór studiów. Rejestracja dla nich kończy się 11 lipca. Przypominamy, że do tego dnia należy uiścić opłatę rekrutacyjną – mówi rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Sebastian Nowak.

Maturzyści, którzy nie zdali jednego przedmiotu, nie mają zamkniętej drogi na studia w tym roku, bo w sierpniu mogą podejść do egzaminu poprawkowego.

– Wyniki egzaminu poprawkowego zostaną ogłoszone 8 września, a dodatkowe i przedłużone nabory na UKW trwają do 17 września. Trzymamy kciuki za zdane egzaminy maturzystów i uniknięcie dodatkowego stresu, ale jednocześnie przypominamy o tej wrześniowej furtce – mówi Nowak.

Na UKW, pośród kierunków I stopnia i studiów jednolitych magisterskich największą popularność mają psychologia, filologia angielska i prawo Wśród nowych kierunków najwięcej osób rejestruje się na kognitywistkę.

11 lipca jest też ostatnim dniem rejestracji dla osób, które kończą studia I stopnia i chcą kontynuować swoją edukację na studiach II stopnia. Uczelnia wprowadziła elastyczne zasady rekrutacji i kandydaci nie muszą wybierać tego samego kierunku, ale mogą zdecydować się na inny. Na kilka dni przed zakończeniem rekrutacji najwięcej osób wybrało filologię angielską oraz kierunki pedagogiczne – logopedię, pedagogikę resocjalizacyjną oraz pedagogikę.


Udostępnij: Facebook Twitter