Zakończono budowę sceny przy MDK nr 2. Kultura na bydgoskich osiedlach

Na tej nietypowej scenie swoje talenty będą rozwijać podopieczni MDK nr 2 i nie tylko oni / Fot. R. Sawicki/UMB

Zakończyły się prace przy budowie sceny widowiskowej przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 na Szwederowie. Pozwoli ona na organizowanie tam koncertów. Jest nietypowa i zarazem praktyczna, bowiem artyści będą mogli występować przed gośćmi znajdującymi się na dworze oraz w środku sali.

Scena jest nową częścią budynku MDK nr 2 na Szwederowie. Przylega do sali gimnastycznej, która po renowacji jest dostosowana do organizacji imprez rekreacyjno-sportowych. Hala w dawnym, wysłużonym już wydaniu, odbiegała od obecnych standardów. To wyjątkowy projekt, ponieważ widownia może znajdować się w środku budynku, jak i na zewnątrz. Umożliwiają to wielkie rozsuwane drzwi, umiejscowione na środku dobudówki. Na scenie przewidziane jest również organizowanie treningów i zawodów dla szachistów czy tenisistów stołowych, którzy rozwijają się w progach MDK nr 2. Przy scenie powstało również zaplecze sanitarne.

– W ostatnich latach skierowaliśmy potężne środki na przebudowę obiektów służących kulturze – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski –  Dzięki nim ogromnym zainteresowaniem cieszą się wydarzenia w zrewitalizowanym Teatrze Kameralnym, coraz więcej imprez organizuje Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Trwa rozbudowa Teatru Polskiego i Opery Nova. Cieszę się, że wiele mniejszych placówek stale pracuje również nad rozwojem swojej oferty. Obecnie realizowane inwestycje m.in. na Szwederowie z pewnością pozwolą jeszcze lepiej wykorzystać potencjał tych miejsc. Dzięki nim kultura jest bliżej mieszkańców.

BBO. Mieszkańcy zdecydowali

Pierwsze imprezy z wykorzystaniem sceny zaplanowane są na marzec. W piątek (26 stycznia) odbył się przegląd nowych pomieszczeń przez prezydenta Rafała Bruskiego i zastępczynię prezydenta Iwonę Waszkiewicz.

W samym budynku wymieniono również stolarkę okienną i odnowiono elewację zewnętrzną. Inwestycję do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Pochłonęła ona ponad 1 mln zł.

W przyległym do „emdeku” jordanowskim ogrodzie miasto zleciło też modernizację urządzeń. Nowością będzie duży zestaw do zabawy w kształcie zamku, wyposażony w wiele elementów rozwijających sprawność i kreatywność najmłodszych mieszkańców.

Najstarszy dom kultury w Bydgoszczy

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 to najstarsza w mieście tego typu placówka. Jej historia rozpoczęła się w 1949 roku. Wówczas na Szwederowie powstał Ogródek Jordanowski z siedzibą przy ówczesnej ulicy Małgorzaty Fornalskiej 42 (dzisiaj ul. Leszczyńskiego). Na jego terenie znajdowało się boisko do gry w piłkę nożną, piaskownica oraz plac zabaw z prostymi huśtawkami, ławeczkami i małą karuzelą. Wkrótce pojawiła się także nieduża fontanna wybudowana przez mieszkańców osiedla. W roku 1950 młodym sportowcom udostępniono salę gimnastyczną, a w wybudowanym pawilonie zaczęły się odbywać pierwsze zajęcia dla dzieci i młodzieży. 1 września 1969 roku zmieniono nazwę placówki na Dom Kultury Dzieci i Młodzieży nr 2 w Bydgoszczy. Rozszerzono również ofertę do dwudziestu kół zainteresowań. Pięć lat później zmieniono nazwę placówki na Młodzieżowy Dom Kultury nr 2. W 1994 roku utworzono Młodzieżowy Klub Sportowy EMDEK, zrzesza on wszystkich małych i dużych sportowców z sekcji kolarskiej, szachowej oraz tenisa stołowego. W 2019 roku obchodzono 70-lecie placówki.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter