Stare kasztanowce na placu Kościeleckich będą oświetlone. To miejsce zmieni się całkowicie

Próba oświetlenia placu Kościeleckich / Fot. R. Sawicki/ UMB

Po zakończeniu prac nad przyłączami energetycznymi na placu Kościeleckich we wtorek późnym popołudniem (23 stycznia) odbyły się próby oświetlenia ulicznego, parkowego oraz iluminacji kasztanowców. Oprawy iluminacyjne wbudowane wzdłuż alei spacerowej – umieszczone zostaną na trawnikach wokół pni drzew.

Pomysł iluminacji drzew zaproponowała miejska Rada ds. Estetyki. Po zmroku, we wtorek (23 stycznia) odbyły się kolejne próby. Specjalna obręcz z lampami podświetliła pień oraz koronę drzewa. Pierścienie z zestawami lamp ledowych będą zakotwiczone w ziemi przy każdym drzewie znajdującym się na placu, w tym jedenastu, starych kasztanowców. Trwa ustalanie kąta padania światła. Iluminacje będą atrakcyjnie prezentować się w okresie od wiosny do jesieni, kiedy liście otulą gałęzie.

Na placu Kościeleckich będzie jak za dawnych lat

– Przy tej inwestycji podeszliśmy z szacunkiem do istniejącej zieleni oraz historii. Zachowujemy wiekowe kasztanowce, odtwarzamy historyczną aleję, wyrzucamy asfalt z chodników i zatok. Chcemy też w uzgodnieniu z ekspertami wykorzystać nowe technologie by wydobyć piękno tego miejsca także po zmroku. Po tych próbach jesteśmy krok bliżej naszego celu – przekazał prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Już wykonano chodniki i odnowiono centralną część placu. Powstała na niej nowa droga z naturalnej nawierzchni dla spacerowiczów na osi wschód-zachód. Wymieniono oświetlenie parkowe. Stylowe lampy przypominają czasy sprzed 100 lat. Dołączą do nich ławki wykonane w historycznym wzorze.

Wykonawca robót na placu Kościeleckich kończy też przebudowę północnej jezdni (przy kościele). Układana jest tam podbudowa. Miejsca postojowe dla autobusów są wykładane kostką kamienną. Gdy pozwoli na to pogoda, ułożony zostanie również asfalt. Warunki atmosferyczne – to również warunek rozpoczęcia robót przy przebudowie jezdni południowej (od strony gmachu UKW).

Trwa rewitalizacja placu Kościeleckich. Latem zobaczymy to miejsce w nowej odsłonie / Fot. R.Sawicki/UMB

Wiosenne krokusy ożywią plac

Odnowiona będzie także rzeźba plenerowa, która ma ponownie stanąć na placu. Wiosną zakwitną krokusy, które zasadzono jesienią 2023 r. Na zlecenie MWiK, w pobliżu biurowca, zakończyła się w ubiegłym roku budowa zbiornika retencyjnego. Podziemna konstrukcja do gromadzenia wód deszczowych rozwiąże problem zalewanych ulic. Woda będzie wykorzystywana też do podlewania okolicznej zieleni w czasie braku opadów. Wszystkie roboty w zakończą się latem. Ich łączna wartość (wraz ze zbiornikiem) to 12 mln zł.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter