Zmarł Włodzimierz Kałdowski. Fotograf Bydgoszczy i Wrocławia. Zrobił jedno z najbardziej znanych zdjęć we wrześniu 1939

Włodzimierz Kałdowski na zdjęciach z różnych okresów swego życia / Źródło: wroclaw.pl. Mat. Muzeum Miejskiego we Wrocławiu

Włodzimierz Kałdowski przeżył 100 lat. Jako nastolatek zafascynował się fotografią. To jego zdjęcia pokazują dramatyczne sceny z Bydgoszczy z września 1939 roku. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał we Wrocławiu i dokumentował odbudowę tego miasta.

Włodzimierz Kałdowski miał 16 lat, gdy zrobił zdjęcie, które publikowane jest praktycznie w każdej z książek poświęconej niemieckiej okupacji w Bydgoszczy. Uwiecznił na nim kilkudziesięcioosobową grupę zakładników, których żołnierze prowadzą przez centrum w kierunku koszar 15 pułku artylerii lekkiej. Niemcy więzili tam Polaków uznawanych za niebezpiecznych z Bydgoszczy i okolic. Wielu z nich zostało zabitych w publicznych egzekucjach 9 i 10 września i później w fordońskiej Dolinie Śmierci.

Zdjęcie Włodzimierza Kałdowskiego z września 1939 roku

Zdjęcie zostało zrobione na ul. Gdańskiej, przy pl. Wolności. Grup zakładników przechodziła ze Starego Rynku do koszar przy Gdańskiej. Włodzimierz Kałdowski zrobił to zdjęcie z narażeniem życia W 2007 roku tę fotografię i wiele innych jego zdjęć można było zobaczyć na specjalnej wystawie przy placu Kościeleckich. Od 1946 roku mieszkał we Wrocławiu, gdzie przyjechał na studia.

Zapisz się na nasz newsletter!

Tuż po wojnie dokumentował zniszczenia Wrocławia. W 1952 r. zrobił pierwsze kolorowe zdjęcia. Rok później w Katedrze Fototechniki Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem prof. Witolda Romera Włodzimierz Kałdowski obronił nowatorską pracę dyplomową, która przyczyniła się do produkcji w Polsce fotograficznych materiałów barwnych. Dzięki niej zakłady fotograficzne w całym kraju zaczęły wprowadzać kolorowe nośniki zdjęć. Wiele jego zdjęć posiada Muzeum Miejskie we Wrocławiu.

Udostępnij: Facebook Twitter