Bulwary przy moście Bernardyńskim niemal gotowe. Wiosna sprzyja postępowi prac [ZDJĘCIA]

Do końca kwietnia wykonawca robót na bulwarach nad Brdą chce uporać się z zadaniem rewitalizacji odcinka od mostu Bernardyńskiego do ulicy Uroczej w Bydgoszczy.

Rewitalizacja bulwarów na tym odcinku miała zakończyć się pod koniec roku. Jednak bydgoska spółka Kormost, która zajmuje się wykonawstwem, wystąpiła o przedłużenie terminu. Napotkała w tym miejscu niestabilny grunt (co wymagało wykonania dodatkowych wzmocnień), miała też kłopoty z dostawcami materiałów. Ustalono, że koniec kwietnia będzie ostateczną datą, kiedy prace mają się zakończyć, jednak wiele wskazuje na to, że czekać do końca miesiąca nie będzie trzeba. Z najtrudniejszymi zadaniami Kormost już się uporał. W środę zakończono ostatnie prace przy nawierzchni nieopodal ulicy Uroczej. Wzdłuż bulwaru pojawiły się już pierwsze nasadzenia. Do wykonania pozostaną jeszcze elementy poprawiające estetykę i zieleń.

Spacerując w okolicy, można łatwo zauważyć, że zniknęły już oddzielające przejście barierki. Nie oznacza to, że bulwary są formalnie udostępnione dla ruchu pieszych czy rowerzystów. Mieszkańcy jednak i tak albo przechodzili obok, albo sami odsuwali barierki, więc wykonawca skończył z fikcją i więcej ich nie ustawiał.

Przypomnijmy, roboty rozpoczęły się od wybudowania umocnienia na północnym brzegu rzeki, dzięki temu nabrzeżny odcinek został poszerzony. W tym miejscu powstał już nowy chodnik oraz ścieżka dla rowerzystów. Wykonano mocniejsze podbudowy pod kostkę, aby korzenie pobliskich drzew nie rozsadzały chodników, co się poprzednio zdarzało. Wymieniono też 13-metrową kładkę, znajdującą się nad przepływem prowadzącym do dawnej przystani wioślarskiej, przy restauracji. Od kładki do ul. Uroczej, chodnik i droga rowerowa oddzielona jest pasem zieleni. Na wysokości szpitala przy ul. św. Floriana wybudowano zejście do rzeki. W tym miejscu będzie można zacumować łódź, aby pospacerować lub przysiąść na ławce. Całość inwestycji na 270 metrowym odcinku bulwarów ma kosztować ponad 8 milionów złotych, niemal 5 milionów pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa.

Najciekawsze informacje z Bydgoszczy – zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter