Czym grozi cukrzyca i co ją powoduje. Specjaliści zapraszają do NFZ

Infografika NFZ

W ramach cyklu „Środa z profilaktyką”, w siedzibie NFZ tym razem  będzie można dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych.  

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę.

Dlaczego tak ważne jest, by każdy wiedział, jakie są objawy cukrzycy?  Bo coraz więcej osób zapada na cukrzycę, zwłaszcza cukrzycę typu II, nazywaną insulinoniezależną. W 2018 r. w Polsce było 2,9 mln dorosłych osób chorych na cukrzycę, co odpowiada 9,1 proc. populacji dorosłych.  W 2018 roku wśród chorych na cukrzycę było 1,3 mln dorosłych mężczyzn, co stanowi 8,6 proc. dorosłej, męskiej populacji, a także 1,6 mln dorosłych kobiet, co przekłada się na 9,5 proc. populacji dorosłych kobiet. W porównaniu z rokiem 2013 liczba dorosłych chorych wzrosła o 379 tys. (o 15,2 proc.), co przekłada się na wzrost odsetka populacji dorosłych chorych na cukrzycę z 7,9 proc. do 9,1 proc.

Tryb życia

Przed cukrzycą można się ustrzec. Lekarze apelują do pacjentów wskazując, że niejednokrotnie przyczyny cukrzycy związane są z trybem życia pacjenta: złymi nawykami żywieniowymi, nadwagą i otyłością, nadciśnieniem tętniczym, stresem, zespołem Cushinga i małą ilość snu.

Wiele z tych elementów można wyrugować z naszego życia zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania.

Najważniejszym objawem cukrzycy jest wysoki poziom glukozy we krwi, ale niestety, nie jest on widoczny „gołym okiem”. Dlatego warto wykonywać regularnie badania profilaktyczne.

Objawy

Bez względu na rodzaj cukrzycy (istnieją różne jej typy), objawy są do siebie dość podobne i zwykle grupuje się je w zależności od tego, czy mamy do czynienia z cukrzycą zależną od insuliny czy też nie.

Najczęstsze objawy cukrzycy: duże pragnienie, częste oddawanie moczu, spory apetyt i utrata wagi, ogólne osłabienie, senność oraz zamazane lub podwójne widzenie.

Co prawda cukrzyca jest chorobą, której nie da się wyleczyć, ale można ją bardzo skutecznie kontrolować, by nie dopuścić do groźnych powikłań. Zdarza się, że przewlekłe powikłania cukrzycy ujawniają się szybciej niż sama choroba – to dlatego, że większość z nas zbyt rzadko wykonuje tak podstawowe badania jak pomiar poziomu cukru we krwi.

Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych.

W 2016 roku cukrzyca była bezpośrednią przyczyną 1,6 mln zgonów na świecie (siódma najczęściej występująca przyczyna zgonów). Dodatkowo WHO szacuje, że kolejne 2,2 mln zgonów spowodowane było wysokim poziomem glukozy we krwi i prawie połowa z nich wydarzyła się u osób przed siedemdziesiątym rokiem życia.

Dlatego też zachęcamy do korzystania z badań w ramach profilaktyki cukrzycy w podstawowej opiece zdrowotnej czy też programu Profilaktyka 40 Plus.

Kontrola

Cukrzycy można uniknąć. Cukrzycę można skutecznie leczyć. Warunkiem jest  jednak regularna kontrola glikemii (czyli zawartości cukru we krwi) oraz stosowanie się do wskazówek lekarza i dietetyka. Informacje będzie można uzyskać w sali klienta Kujawsko – Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy przy ul. Łomżyńskiej 33 w środę (12 kwietnia) w godzinach 10.00 do 13.00.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter