Jaskółki Kultury w Filharmonii Pomorskiej. Turniej debat oksfordzkich dla bydgoskiej młodzieży

Trwa Rok Andrzeja Szwalbego. Mecenasa bydgoskiej kultury upamiętnia IX LO. W środę, 11 października, szkoła zorganizowała turniej debat oksfordzkich. Tematem dyskusji było m.in. znaczenie lokalnej kultury.

Nieprzypadkowo na miejsce debaty wybrano Filharmonię Pomorską. Bydgoszczanie zawdzięczają jej powstanie właśnie Andrzejowi Szwalbemu. W roku setnych urodzin jej wieloletniego dyrektora, upamiętniają go również uczniowie bydgoskich szkół. W turnieju debat oksfordzkich Jaskółki Kultury wzięły udział drużyny z czterech liceów: I, III, VI i IX.

Jaskółki Kultury. Walka tylko na słowa

W roli marszałka debaty wystąpił Dominik Furmaniak, przedstawiciel Fundacji Projekty Edukacyjne. Debatami oksfordzkimi zajął się pięć lat temu. Jak przyznaje, swoją przygodę z debatą zaczął dopiero na studiach. Wcześniej brakowało mu odwagi. Teraz motywuje i wspiera młodzież. – Nawet jeżeli uznacie przegraną w debacie za porażkę, to nie jest porażka. Czegoś się nauczycie i wyciągniecie z tego wnioski. Będziecie mądrzejsi na przyszłość. Pamiętajmy, że debaty oksfordzkie są projektami edukacyjnymi z elementami rywalizacji – mówił otwierając spotkanie. – Cieszę się razem z młodzieżą, że mają odwagę w tam młodym wieku wziąć udział w debacie. To działa na ich korzyść. Pierwsza podjęta dziś teza dotyczy tego, czy kultura regionalna jest ważniejsza od kultury narodowej – dodał Furmaniak. Broniącą jej drużyną propozycji byli uczniowie „jedynki”. Solidne argumenty przeciw stawiali przedstawiciele VI LO.

– Debata oksfordzka ma przede wszystkim otworzyć umysł. Ma pomóc szukać argumentów. To dla młodzieży doświadczenie cenniejsze niż zwykła lekcja w szkole. Wymaga od uczniów przygotowania się: znalezienia argumentów, tez za i przeciw – mówi Beata Kwasigroch, dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Nowakowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi.

IX Liceum Ogólnokształcące realizuje kolejny projekt poświęcony pamięci Andrzeja Szwalbe. Będzie to film – dokument, oparty na wspomnieniach osób, które współpracowały i przyjaźniły się z organizatorem bydgoskiego życia kulturalnego. Zostanie on wyświetlony podczas gali kończącej Rok Andrzeja Szwalbego.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter