Jest umowa na likwidację kładki na Wojska Polskiego. Zniknie po ponad 40 latach. Zamiast niej pojawi się przejście dla pieszych

Wizualizacja nowego przejścia, które powstanie w miejscu kładki / Mat. ZDMiKP

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił podpisanie umowy z firmą, która zlikwiduje ponad 40-letnią kładkę ze stromymi schodami dla pieszych na Wyżynach. Zastąpi ją wygodne i bezpieczne przejście dla pieszych i rowerzystów.

– Po demontażu kładki dla pieszych, powstanie przejście dla pieszych na poziomie jezdni i zamontowana zostanie sygnalizacja świetlna, skoordynowana ze światłami w rejonie ul. Magnuszewskiej. Konieczne będzie poza tym wydłużenie peronów tramwajowych oraz przesunięcie zatok autobusowych. Wszystkie nowe nawierzchnie będą powstawały w standardach uzgodnionych z rowerzystami (asfaltowe drogi rowerowe) i pieszymi (płyty chodnikowe) – informuje Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Kładkę zastąpi w tym miejscu przejście dla pieszych. Starsi i niepełnosprawni będą łatwiej dostawać się do przystanków tramwajowych – już bez pokonywania schodów. Rowerzyści otrzymają nowy przejazd, połączy drogi rowerowe wybudowane po obu stronach ulicy.

Po demontażu kładki, powstanie przejście dla pieszych na poziomie jezdni i sygnalizacja świetlna skoordynowana ze światłami w rejonie ul. Magnuszewskiej. Wszystkie nowe nawierzchnie będą powstawały w standardach uzgodnionych z rowerzystami (asfaltowe drogi rowerowe) i pieszymi (płyty chodnikowe). Prace nad projektem a potem przebudową tego miejsca, zajmą około 9 miesięcy. Koszt całego przedsięwzięcia to prawie 3,6 mln zł. Wykona je firma Kormost.

Za i przeciw przejściu i kładce

Sprawa likwidacji kładki na Wyżynach była przedmiotem konsultacji społecznych. Budziła wielkie kontrowersje. Kierowcy jej bronili, twierdząc że kolejne przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną utrudni przejazd ul. Wojska Polskiego. Zwyciężył jednak pogląd – reprezentowany m.in. przez radę osiedla Wyżyny i Kapuściska, a także stowarzyszenia reprezentujące pieszych, że kładka jest utrudnieniem dla wielu osób, a przejście dla pieszych ułatwi pokonanie ulicy w tym miejscu.

Za tradycyjnym przejściem dla pieszych opowiedziały się również Społeczna Powiatowa Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów – koło Wyżyny.


Udostępnij: Facebook Twitter