MWiK świętuje 500-lecie wodociągów w Bydgoszczy. Pierwsze rury były z drewna a woda z Wyspy Młyńskiej

W zabytkowej Hali Pomp MWiK odbędzie się konferencja z okazji 500-lecia wodociągów w Bydgoszczy / Fot. B. Witkowski/UMB

Z okazji 500-lecia uruchomienia pierwszych wodociągów w Bydgoszczy Miejskie Wodociągi i Kanalizacja organizują specjalną konferencję. Pierwszą wodę z wodociągów bydgoszczanie mieli za czasów króla Zygmunta Starego, w pierwszej połowie XVI wieku.

Uroczystość z okazji 500-lecia systemu wodociągowego w Bydgoszczy (1523-2023) rozpocznie się w środę, 29 listopada, o godz. 18.00 w Hali Pomp MWiK przy ul. Gdańskiej 242.

Pierwsze w historii Bydgoszczy urządzenia wodociągowe zostały zbudowane w XVI wieku. Panujący król Zygmunt Stary 27 marca 1523 roku udzielił mieszczanom bydgoskim zezwolenia na budowę sieci wodociągowej. Wodę czerpano bezpośrednio z Brdy w pobliżu Młynów Królewskich. Ujęcie to było umiejscowione w okolicach dzisiejszej Wyspy Młyńskiej. Zbudowane wówczas wodociągi przetrwały zaledwie kilkanaście lat, gdyż nie spełniały oczekiwań mieszkańców. W 1541 roku miasto zawarło umowę ze słynnym budowniczym wodociągów – Walentym z Bochni. Drewniane rury zaciągały wodę ze stawów w okolicy dzisiejszych przy ul. Pięknej i Orlej. Szacuje się, że przetrwały do ok. 1800 roku.

W XIX wieku wieku ludność bydgoska mogła zapomnieć o doprowadzaniu wody do domów, gdyż zniszczone sieci Walentego były już nieużyteczne, a nie decydowano się na budowę nowych. Mieszkańcy czerpali wodę z Brdy i studni. Dopiero w 1885 roku rozpoczęto pierwsze badania geologiczne i sporządzono geologiczną mapę Bydgoszczy. Pozwoliła ona na uruchomienie w 1900 roku stacji wodociągowej SW-1-Las Gdański zaopatrującą miasto w wodę. Stamtąd czerpano wodę i robi się do dzisiaj. W tamtym czasie wybudowano 30 km sieci wodociągowej oraz wieżę ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego.

Album z okazji 500 lat wodociągów

Premiera albumu „Zbiory Muzeum Wodociągów MWiK” dr. Adama Koseckiego, zawierającego sporo zdjęć i ciekawostek eksponatów należących do muzeum, będzie z jednym punktów środowych uroczystości. Publikację wydano specjalne z okazji jubileuszu. Goście obejrzą także film oraz wysłuchają wykładów o gospodarowaniu wody oraz standardach higienicznych w Bydgoszczy na przestrzeni lat.

Obchody rozpoczną się o godz. 18.00 i potrwają ok. 2,5 godz. Wstęp jest wolny.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter