Pięknieje kamienica, którą stworzył Heinrich Seeling a uzupełnił Jan Kossowski [ZDJĘCIA]

Elewacja kamienicy od strony ul. Pocztowej / Fot. B.Witkowski/UMB

Trwa remont elewacji jednej z najbardziej ozdobnych bydgoskich kamienic, która obecnie jest siedzibą Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu oraz oddziału banku Millenium. Efekt widać już na odsłoniętej części budynku od strony ul. Pocztowej.

Ściana w ceglastym kolorze jest już po remoncie. To boczna elewacji kamienicy przy Jagiellońskiej 4. Powstała w latach 1910-1912, wcześniej w tym miejscu stały spichlerze. Pierwszym właścicielem kamienicy był bydgoskiego kupiec Emil Werkmeister, a zaprojektował ją dla niego architekt Heinrich Seeling z Berlina. Był to wówczas jeden najbardziej utalentowanych niemieckich architektów projektujących wiele okazałych gmachów na terenie ówczesnych Niemiec, a jego prace często wygrywały architektoniczne konkursy. Z jego pracowni wyszła też majestatyczna bryła świątyni na placu Kościeleckich.

Po powrocie Bydgoszczy do Polski, w 1920 roku, budynek został zakupiony przez Komunalną Kasę Oszczędności miasta Bydgoszczy. Został dostosowany do funkcji obiektu bankowego. Krótko przed wybuchem wojny nadbudowano skrzydła i oficyny według projektu Jana Kossowskiego. Ten architekt jest najbardziej znany dzięki swoim realizacjom w latach 30. ub. wieku na obszarze Sielanki i Śródmieścia.

Kamienica przy Jagiellońskiej 4 jest eklektyczna. W narożniku ma dwukondygnacyjny wykusz, nakryty cebulastym hełmem z iglicą. Elewacje są zdobione bogatym detalem architektonicznym: fryzami, blendami i gzymsami. Wykusz zdobiony jest płycinami z graficznym motywem solarnym, często stosowanym przez Heinricha Seelinga. Motyw ten można znaleźć też  w innych częściach elewacji.

Udostępnij: Facebook Twitter