Pielgrzymka na Jasną Górę. 300 osób idzie z Bydgoszczy

W tym roku z Bydgoszczy pątnicy wyruszą w czwartek 21 lipca i dotrą na Jasną Górę po 10 dniach. Pielgrzymka odbędzie się pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Do przejścia jest ponad 330 km.

Zanim pielgrzymi wyjdą z Bydgoszczy, będę uczestniczyć w rannej mszy św. w katedrze św. Marcina i Mikołaja. Przewodniczyć jej będzie ks. Stanisław Kotowski. Po nabożeństwie uczestnicy wyruszą w kierunku Złotnik Kujawskich. Tam zaplanowany jest koniec pierwszego etapu.

– W tegorocznej pielgrzymce weźmie około 300 osób – zapowiada koordynator diecezjalny, ks. Krzysztof Klóska.

Tradycyjnie, chętni wybierają jedną z grup, z którą będą przeżywać nauki rekolekcyjne. Każda z nich ma przypisany kolor. Wywodzą się z różnych ośrodków duszpasterskich w diecezji bydgoskiej np. w „srebrnej” pielgrzymują osoby związane z środowiskiem zgromadzonym w Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”.

Po dotarciu na Jasną Górę pątnicy wezmą udział we mszy św. koncelebrowanej przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Organizatorzy zapraszają również przyjaciół pielgrzymki na odwiedziny w niedzielę (24 lipca) w Licheniu oraz (31 lipca) w Częstochowie i wspólne przeżywanie drogi razem z pielgrzymami.

Plakat tegorocznej pielgrzymki dicezjalnej

Jak się przygotować do pielgrzymki

– Przede wszystkim warto wziąć ze sobą różaniec i otworzyć serce. Każdego dnia odprawiamy mszę św. i odmawiamy różaniec – podpowiada ks. Klóska. – Podczas wędrówki przyda się wygodne i komfortowe obuwie oraz karimata – dodaje duchowny.

Po dwóch latach ograniczeń związanych z koronawirusem pielgrzymka znów przyjmie tradycyjną formę. Pielgrzymi będą nocować w szkołach, remizach oraz gospodarstwach. Pątników zawsze wspomaga grupa odpowiedzialna za zaplecze techniczne i medyczne.

Etapy bydgoskiej pielgrzymki

W ciągu jedenastu dni wędrówki uczestnicy z Bydgoszczy przejdą ok. 330 km:

21 lipca – Bydgoszcz – Złotniki Kujawskie (30 km)
22 lipca – Złotniki Kujawskie – Kruszwica (33,5 km)
23 lipca – Kruszwica – Ślesin (39,6 km)
24 lipca – Ślesin – Kramsk (20 km)
25 lipca – Kramsk – Brudzew (26,1km)
26 lipca – Brudzew– Poddębice (38,1 km)
27 lipca – Poddębice – Zduńska Wola (37,1km)
28 lipca – Zduńska Wola – Widawa (19,8 km)
29 lipca – Widawa – Pajęczno (38,2 km)
30 lipca Pajęczno – Kamyk (34,8 km)
31 lipca – Kamyk – Jasna Góra (13,9 km)

Koszt pielgrzymki i zgłoszenia

Kosztu udziału dla każdego pielgrzyma wynosi 120 zł. Każda osoba zainteresowana wyruszeniem do Częstochowy jest zobowiązana wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl.

Udostępnij: Facebook Twitter