Przed bydgoską bazyliką stanęła jadłodzielnia. Każdy będzie mógł z niej skorzystać i przynieść produkty żywnościowe

Jadłodzielnia WSG stoi pod bazyliką / Fot. M. Kalaczyński/UMB

Przed bazyliką pw. Wincentego a Paulo powstała kolejna inicjatywa dla ubogich. To jadłodzielnia, która do tej pory znajdowała się na terenie Wyższej Szkoły Gospodarki przy ul. Naruszewicza.

Zdecydowaliśmy przenieść ten punkt tutaj. Uważamy, że jest to lepsza lokalizacja. Przyda się na pewno, ponieważ w pobliżu dzieje się dużo fajnych rzeczy związanych z pomocą. Będzie większy zasięg. Wiele osób znajduje tutaj pomoc. Przez 24 godziny na dobę każdy może coś tutaj przynieść i coś stąd wziąć. Przed świętami z pewnością będzie tutaj większy ruch, ale jadłodzielnia będzie funkcjonowała przez cały rok. Działamy na rzecz idei foodsharingu, czyli dzielenia się i niemarnowania jedzenia – Julia Mulyk z działu marketingu WSG.

Przynieś to, co sam chciałbyś zjeść

Cieszymy się udało się nawiązać współpracę. Działaliśmy razem przy okazji innych akcji, a teraz będziemy opiekować się jadłodzielnią – mówi Mikołaj Ratajczak z grupy wolontariackiej Bazylika Pomaga.

Miejsce wymiany produktów to szafa z lodówką. Są w niej półki, na których ustawiono już pierwsze produkty. Stoi obok budki, skąd wydawane są posiłku oraz przy pralkomacie, wzdłuż lewego skrzydła świątyni przy al. Ossolińskich . Można przynieść do niej żywność w myśl zasady: „przynieś to, co sam chciałbyś zjeść” (wyjątek stanowią produkty zawierające surowe jajka, mięso i alkohol). Powstała ona w marcu 2017 roku jako pierwsza tego typu inicjatywa w Bydgoszczy. Druga jadłodzielnia Wyższej Szkoły Gospodarki stoi przy ul. Obrońców Bydgoszczy 1.

Bazylika pomaga

Przy bazylice działa Bydgoskie Stowarzyszenie Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo, które oprócz pomocy ubogim i wydawaniu posiłków prowadzi gabinet lekarski z poradnią psychologiczną. Obok działa „Ogrzewalnia u Miecia” (nazwa upamiętnia ks. Mieczysława Kozłowskiego, dawnego proboszcza parafii) z miejscami noclegowymi. Podopieczni biorą udział w zajęciach mających pomóc im wyjść z trudnej sytuacji. Stowarzyszenie prowadzi też dom interwencyjny dla kobiet przy ul. Nasypowej. Trwa także budowa baru społecznego „Dzięgielówka”, gdzie każdy za drobną opłatę będzie mógł kupić ciepły posiłek.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter