Szpital miejski w Bydgoszczy z nowym tomografem. Krok na drodze budowania bazy dla  wydziału medycznego na Politechnice

Rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski / Źródło: Facebook/Szpital Miejski in. Warmińskiego

Szpital miejski na Kapuściskach ma być główną bazą praktycznego kształcenia na przyszłym wydziale medycznym Politechniki Bydgoskiej. Samorządowa lecznica, której przekazanie dla uczelni zadeklarowało już miasto, będzie mieć nowy tomograf.

Dyrekcja Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Warmińskiego na Kapuściskach poinformowała w poniedziałek (7 sierpnia), że wniosek placówki z października 2022 roku w sprawie pozyskania nowego tomografu został pozytywnie rozpatrzony. Specjalistyczny sprzęt o wartości 2.7 mln zł zostanie przekazany z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Jak informuje bydgoski szpital, w najbliższym czasie poznamy szczegóły dotyczące terminu przekazania oraz dostosowania pomieszczeń do nowego sprzętu. Nowy tomograf to wysokiej klasy sprzęt 80-rzędowy (160 – warstwowy).

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski ma zostać przekazany Politechnice Bydgoskiej w celu przekształcenia lecznicy w bazę dydaktyczną dla nowo tworzonego kierunku lekarskiego. Taką wolę wyraził prezydent miasta Rafał Bruski. Poinformował w kwietniu, że zgodnie z polityką wspierania rozwoju miasta, zaproponuje radnym, by Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Warmińskiego stał się lecznicą prowadzoną przez uczelnię medyczną – w przyszłości przez Politechnikę Bydgoską. Radni przyjęli potem taką uchwałę intencyjną. Po uzyskaniu przez Politechnikę Bydgoską zgody Ministra Edukacji i Nauki na uruchomienie studiów magisterskich na kierunku lekarskim szpital na Kapuściskach zostanie przekazany uczelni.

W lipcu władze Politechniki poinformowały, że skompletowały niezbędną dokumentację dotyczącą wniosku. Ma ponad 1000 stron i zawiera m.in. charakterystykę  i program studiów, opis warunków i sposobu realizacji kształcenia oraz wykaz wykładowców. Kadra dydaktyczna liczyć będzie 147 nauczycieli akademickich, w tym 110 medyków. Wśród nich jest 8 profesorów, 12 doktorów habilitowanych, 91 doktorów oraz 36 lekarzy medycyny. Senat Politechniki Bydgoskiej przyjął też uchwałę, która umożliwia złożenie wniosku do ministerstwa edukacji i nauki o uruchomienie studiów na kierunku lekarskim. 

Udostępnij: Facebook Twitter