Włodzimierz Lubański odwiedzi Bydgoszcz. Spotkanie w Bibliotece UKW na pamiątkę meczu sprzed 52 lat

Złota drużyna na podium igrzysk w Monachium, pierwszy z lewej Włodzimierz Lubański / Fot. Łączy nas piłka

Legenda polskiej piłki nożnej Włodzimierz Lubański będzie w piątek (8 marca) gościem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W październiku 1972 roku, miesiąc po zdobyciu przez polską reprezentację złotego medalu olimpijskiego w Monachium, był z zespołem w Bydgoszczy. Piłkarze odwiedzili wtedy klub „Beanus” i pokonali 3:0 Czechosłowację na stadionie Zawiszy.

O przyjeździe Włodzimierza Lubańskiego i otwartym spotkaniu w auli Biblioteki UKW poinformował dr Sławomir Łaniecki, który wspólnie z dr. Błażejem Sienkiewiczem będzie gospodarzem wizyty. Włodzimierz Lubański jest jednym z najwybitniejszych polskich piłkarzy: to 45-krotny reprezentant Polski, zdobywca 48 goli dla kadry narodowej, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. W 1971 roku zagrał z Górnikiem Zabrze w finale Pucharu Zdobywców Pucharów przeciwko Manchesterowi City. Z powodu ciężkiej kontuzji nie wystąpił w mistrzostwach świata w 1974 roku, podczas których Polacy zdobyli trzecie miejsce. Zagrał cztery lata później w MŚ, które odbywały się w Argentynie.

Rok Polskich Olimpijczyków

Rok 2024 r. jest Rokiem Polskich Olimpijczyków – w stulecie VIII Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, na których Polacy pojawili się pierwszy raz jako reprezentacja narodowa.

Także Bydgoszcz i województwo kujawsko-pomorskie będzie w tym roku świętować nasz lokalny i regionalny wkład w narodowy dorobek sportowy i olimpijski. Zaczęło się od Gali Mistrzów Sportu Kujaw i Pomorza organizowanej przez Kujawsko-Pomorską Radę Olimpijską.

Podobnych sportowych wydarzeń będzie więcej. Także Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wraz z Biblioteką UKW i Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu UKW przygotowują cykl wydarzeń – wystaw pamiątek olimpijskich, spotkań z wybitnymi sportowcami i olimpijczykami, czy sportowych pikników – to wszystko na przestrzeni całego roku 2024 r.

Spotkanie z Włodzimierzem Lubańskim (wstęp wolny, początek o godz. 17) to pierwsza z takich „olimpijskich” okazji.

Wpis w Księdze Pamiątkowej Klubu Studenckiego „Beanus’70” z dnia 13 października 1972 r.

Dr Łaniecki dołączył także zdjęcie wpisu z księgi pamiątkowej Klubu Studenckiego „Beanus’70” znajdującej się w zbiorach biblioteki – muzeum UKW. Znajdują się tam autografy 16 piłkarzy olimpijskiej reprezentacji narodowej, którzy odwiedzili Bydgoszcz i spotkali się w dniu 13 października 1972 r. ze studentami Wyższej Szkoły Nauczycielskiej (obecnie UKW). Byli to finaliści Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r., którzy zaledwie miesiąc wcześniej, 10 września, pokonali reprezentację Węgier 2:1 po dwóch golach Kazimierza Deyny i zdobyli złoty medal olimpijski. Wśród goszczących wówczas w „Beanusie’70” przy ul. Chodkiewicza 30 był również Włodzimierz Lubański. Dwa dni później, 15 października, ponad 30 tys. widzów obejrzało na stadionie Zawiszy zwycięstwo biało-czerwonych nad Czechosłowacją 3:0. Dwa gole strzelił Kazimierz Deyna a jedną Robert Gadocha. Włodzimierz Lubański w tym meczu nie zagrał. Zastępował go próbowany przez trenera Kazimierza Górskiego, Włodzimierz Wojciechowski. W marcu 1973 roku Lubański zdobył trzy bramki w spotkaniu z USA (4:0). Trzy miesiące później, w czerwcu, na Stadionie Śląskim w Chorzowie w meczu eliminacji MŚ z Anglią doznał ciężkiej kontuzji.

Udostępnij: Facebook Twitter