Dzieje się w Bydgoszczy. Świąteczne jarmarki. Mnóstwo muzyki i miejskie questy. Zapowiedzi imprez 1-3 grudnia

Bydgoski Jarmark Świąteczny / Fot. B.Witkowski/UMB

Trwa Bydgoski Jarmark Świąteczny. Trzeba go odwiedzić, jak zrobiło to już tysiące bydgoszczan. Ale w ten weekend w naszym mieście nudno nie będzie także z innych powodów. Wybierajcie spośród naszych propozycji.

Jarmark Świąteczny na Mostowej i Starym Rynku

Bydgoszczanie już wiedzą, jak świetna jest zabawa na miejskim Jarmarku Świątecznym. Rozpoczął się 22 listopada, a to będzie już drugi weekend z atrakcjami handlowymi, zabawą w Zimowym Miasteczku i koncertami na scenie przy Mostowej. Więcej informacji na Facebooku.

Retro Jarmark na wodzie

Świąteczny jarmark odbędzie się w piątek i sobotę (1 i 2 grudnia) na barce Lemara zakotwiczonej na nabrzeżu tuż obok Mostu Staromiejskiego, gdzie trwa już od 22 listopada Bydgoski Jarmark Świąteczny – Pomysł organizowania jarmarku na moście był oryginalny i wyjątkowy. Nie jesteśmy w stanie w Bydgoszczy mierzyć się na wielkość i skalę takich wydarzeń z największymi miastami w Polsce. Możemy za to być wyjątkowi. Rzeka to nasz największy skarb i źródło inspiracji i stąd zorganizowania jarmarku na wodzie – tłumaczy ideę dwudniowej imprezy Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia.

„Retro Jarmark na wodzie” w piątek i sobotę (1 i 2 grudnia) w godzinach 14-19.

O Japonii w Zakładce

Kawiarnia "Zakładka"
Kawiarnia „Zakładka” i jej prowadzący / Fot. B.Witkowski / UMB

W piątek (1 grudnia) o godz. 18 kolejne Bookspresso w kawiarni Zakładka w siedzibie BCOPiW przy ul. Gdańskiej 5. – Kultura i literatura japońska zyskały na popularności w ostatnich dekadach. Jesteś w gronie osób, które interesuje Japonia? Nie może Cię zabraknąć na naszym spotkaniu! – zachęcają organizatorzy.
W cyklu Bookspresso gościem będzie Marta Sobiecka, autorka zbioru opowiadań „Algorytm życia” oraz powieści „Chindōgu”, które łączy wyrazista bohaterka, oficer policji Kaori Nakamura.

Trupięgi czyli Leśmian na śpiewająco

Trupięgi ukazują na nowo świat przedstawiony w poezji Bolesława Leśmiana, czy też pozwalają odszukać własną jego interpretację, barwiąc go dźwiękiem i sposobem ekspresji, w sposób dotąd niespotykany. Świat pełen snów i marzeń, miłości, erotyzmu, śmierci, świadomości przemijania i świat różnych aspektów człowieczeństwa. Świat, w którym słowo przeplata się z nutą, a wersy z kompozycjami. Koncert w piątek o godz. 20 w Over The Under Pub przy ul. Dworcowej 51 (wejście od bulwaru).

Bibobit podgrzeje Eljazz

Zespół Bibobit tworzą: Daniel Moszczyński – wokal, Bartek Pietsch – bas, Adam Lemańczyk – piano, instrumenty klawiszowe, Waldemar Franczyk – perkusja, Jan Adamczewski – saksofony. Zagrają w piątek (1 grudnia) o godz. 20.30 w Eljazzie przy ul. Krętej.

Trzy nowe questy miejskie

Festiwal World Urban Art
Festiwal World Urban Art / Fot. B.Witkowski / UMB

RO PTTK Szlak Brdy zaprasza na oficjalną premierę 3 nowych bydgoskich questów : „Śladami Szwalbego”, „Bydgoski Węzeł Wodny” i „Bydgoskie Murale”. Questing to zabawa, w której turysta przeistacza się z biernego słuchacza przeistacza się w poszukiwacza skarbów, którego celem jest odkrycie tajemnic, zapomnianych historii, bogactwa kulturowego, czy pradawnego miejsca. Start questów w sobotę (2 grudnia) o godz. 10 na Wyspie Młyńskiej. Na wszystkich trasach gier, jako obserwatorzy, będą uczestniczyć bydgoscy przewodnicy, którzy dodatkowo opowiedzą o historii mijanych obiektów.

Jarmark w fordońskim Hangarze Kultury

Podczas sobotniego (2 grudnia, godz. 11-16) jarmarku w Hangarze Kultury przy ul. Piwnika Ponurego 10 znajdziemy pomysły na świąteczne upominki, m.in. rękodzieło, ceramikę, prace artystyczne. Podczas jarmarku swój program artystyczny zaprezentują dzieci i młodzieży ze Świetlicy KĄCIK, Młodzieżowego Domu Kultury nr 5, Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej POLANA oraz dzieci z przedszkola BAJKA. Podczas jarmarku odbędzie się  wystawa malarstwa lokalnych artystów oraz grupy z warsztatu terapii zajęciowej „mega-Art” przy Polskim Związku Niewidomych. Poza strefą targową, zaplanowano również animacje oraz wystawę graffiti „Sztuka Street Art.”

„Adonis ma gościa” w Teatrze Kameralnym

Teatr Kameralny
Teatr Kameralny / Fot. B.Witkowski / UMB

Co to jest wolność? Jak rodzi się przyjaźń? Czy różnice powinny nas dzielić, czy łączyć?
W pięknym spektaklu autorstwa Freda Apke w reżyserii Jakuba Szydłowskiego pełnym muzyki, zabawy, kolorów i przekomarzania się, widzowie mają okazję poznać odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Adonis, chcąc, nie chcąc, przyjmuje niespodziewanego gościa. Węgiel, różniący się od tytułowego bohatera jak noc od dnia, opowiada mu o nieznanym świecie i rozbudza tęsknotę za tym, co nowe i – wydawałoby się – nieosiągalne. Z początkowej wzajemnej niechęci niespodziewanie rodzi się przyjaźń, która daje odwagę i pozwala przenosić góry. Przedstawienie w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej w sobotę i niedzielę (godz. 16).

Bajkowa „Alicja w krainie czarów” w Operze Nova

Serce widzów zawsze zdobywa gąsienica, ale w tym balecie jest mnóstwo pięknych scen i wspaniale zatańczonych postaci rodem z „Alicji w krainie czarów”. Bydgoskie przedstawienie stworzył światowej sławy choreograf, tancerz i pedagog, Robert Bondara. To czwarty tytuł w jego inscenizacji i choreografii stworzony dla Baletu Opery Nova. Zarazem, jak sam mówi, to najbardziej humorystyczny balet w jego dotychczasowym dorobku artystycznym. Spektakle w sobotę (godz. 19) i niedzielę (godz. 18).

Teatr Polski o miłości w kościele, czyli „Ptaki ciernistych krzewów”

Ze sławnego serialu przedstawienie w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy wzięto tytuł. – W przedstawieniu przyglądamy się różnym sposobom pojmowania miłości w kościele katolickim oraz relacjom, które tworzą (lub nie) księża i siostry zakonne. Dajemy przestrzeń długo skrywanym marzeniom i tęsknotom. To czułe i odważne spojrzenie na instytucję, której nauka w dużej mierze wpłynęła na to, jak każde z nas postrzega życie miłosne, tworzenie związków czy seksualność – opisują twórcy. To spektakl dla dorosłych – do obejrzenia na małej scenie Teatru Polskiego w sobotę (godz. 19) i niedzielę (godz. 18)

Metallica w wersji symfonicznej

Pod szyldem “Muzyka zespołu Metallica symfonicznie” wystąpi jeden z najlepszych coverbandów Metallica na świecie. Projekt tworzą: czteroosobowy zespół oraz orkiestra symfoniczna ‘Orion’. Na koncertach usłyszymy największe przeboje Metallica w symfonicznych aranżacjach wykonanych tak jak na słynnej płycie “Metallica S&M”. Koncert w sobotę, w hali SISU Arena przy ul. Toruńskiej o godz. 19.30.

W filharmonii w hołdzie Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie

Artyści krakowskiej Piwnicy pod Baranami zapraszają na koncert pt. „Czy pamiętasz?”. To muzyczno-poetycki hołd dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie. Koncert w sobotę (godz. 19) w Filharmonii Pomorskiej.

Sebastian Riedel i Cree zagrają w Fabryce Lloyda

Zespół Cree został założony w 1994 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla , Sylwestra Kramka oraz Adriana Fuchsa. Nazwę Cree pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel ,który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree. Można ich posłuchać w sobotę o godz. 20 w Fabryce Lloyda przy ul. Fordońskiej.

W duecie Matylda&Łukasiewicz w MCK

Matylda Damięcka śpiewa, Radek Łukasiewicz produkuje. W 2022 Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz zmierzyli się z tematem przemijania, śmierci i żałoby na płycie Polskich Znaków. Matylda użyczyła swoich umiejętności wizualnych (teledyski) oraz wokalnych. Teraz kontynuują współpracę we dwójkę, mają gotowy album. Koncert tego duetu w sobotę o godz. 20 w MCK przy ul. Marcinkowskiego.

Wild Animal Expo – targi terrarystyczne

W niedzielę (3 grudnia) w godz. 10-16 w sali gier kompleksu Zawiszy przy ul. Gdańskiej 163 targi zwierząt egzotycznych. Węże, pająki, jaszczurki, skorpiony, owady karmowe, mrówki, żółwie, żaby i wiele innych niesamowitych zwierząt pod jednym dachem. Poza zwierzakami na miejscu będą terraria z całą aranżacją gotowe do zamieszkania oraz takie do samodzielnego przygotowania. Akcesoria, pokarmy, dekoracje czyli wszystko co jest potrzebne do samodzielnego stworzenia kawałka niesamowitej dżungli czy pustynnych stepów.

Kabaret Hrabi – o dzieciach

Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Tomasz Majer, Łukasz Pietsch, czyli Kabaret Hrabi pokaże „Pociechy” – najnowszy program. Chociaż szczegóły są trzymane w tajemnicy, możemy uchylić jej rąbka…W najnowszym programie Kabaret Hrabi skupi się na najważniejszych istotach na Ziemi – na dzieciach. Przedstawienia w niedzielę, w Filharmonii Pomorskiej o godz. 15 i 18.

Charytatywna aukcja – „Znani, bezimiennym zwierzętom”

Rozdanie nagród dla najlepszych prac dyplomowych
Prezydent Rafał Bruski jest honorowym patronem akcji / Fot. B.Witkowski / UMB

Schronisko dla Zwierząt w Bydgoszczy oraz OTOZ Animals, Oddział Kujawsko – Pomorski
zapraszają w niedzielę o godz.17 do Sali Waniliowej Restauracji Adama Sowy przy ul. Mostowej 4 na doroczną aukcję charytatywną „Znani, bezimiennym zwierzętom”, pod honorowym patronatem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Licytowane będą dary od znanych osób i firm, obrazy, porcelana, antyki, książki, vouchery, bilety do obiektów kulturalnych, pamiątki itp.

Tribute to Dirty Dancing

Ponad 30 osób na scenie, soliści, tancerze, Dirty Band wykonujący wszystkie utwory na żywo, specjalnie przygotowana choreografia, scenografia i wizualizacje – widowisko Tribute to Dirty Dancing przenosi w klimat znanego filmu „Dirty Dancing”. Spektakl w niedzielę (godz. 19) w hali Immobile Łuczniczka.

Karaś i Rogucki w Bydgoszczy

Muzyczny duet KARAŚ/ROGUCKI zawita do Fabryki Lloyda przy ul. Fordońskiej w niedzielę (3 grudnia) o godz. 20. W koncercie utwory z płyty… „Czułe Kontyngenty”. To drugi album pod szyldem zespołu KARAŚ/ROGUCKI. Kuba Karaś, Piotr Rogucki, Wiki Jakubowska oraz Kamil Kryszak stworzyli 12 kompozycji.

Udostępnij: Facebook Twitter