Ewa Farna, Bydgoskie Autografy i niezwykłe eksperymenty. Żadnej nudy w Bydgoszczy

Scena z opery „Sprzedana narzeczona”, ostatniego spektaklu Bydgoskiego Festiwalu Operowego / Fot. Mat. prasowe Opery Nova

Naprawdę będzie się działo. Zapraszamy na przegląd najciekawszych wydarzeń ze świata sportu, nauki i kultury w Bydgoszczy w ten we weekend.

Trzy dni z Bydgoskim Festiwalem Nauki

Bydgoski Festiwal Nauki odbędzie się po raz dwunasty. W tym roku, przez trzy dni, od piątku (21 października) do niedzieli, odkrywane będą w efektowny sposób, dla dzieci i dorosłych, sekrety współczesnej wiedzy. Pięć bydgoskich uczelni: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Politechnika Bydgoska im. J.J. Śniadeckich, Collegium Medicum UMK, Wyższa Szkoła Gospodarki, Bydgoska Szkoła Wyższą przygotowało trzy dni atrakcji.

Dwunasta odsłona popularnonaukowych spotkań przynosi kilka zmian. Jedną z nich jest współpraca z Młynami Rothera. Tradycyjny Piknik Naukowo-Rodzinny organizowany wcześniej na Wyspie Młyńskiej został – w związku z jesiennym terminem – zmieniony na Naukową Przestrzeń w odrestaurowanych wnętrzach Młynów Rothera.  

Podczas dwóch pierwszych dni BFN naukowcy z pięciu uczelni zaproszą uczestników do sal wykładowych, laboratoriów, by pokazać zdobycze nauki i udowodnić, że edukacja nie musi być nudna. Na zajęcia w dniach 20 i 21 października trzeba się zapisać na stronie internetowej BFN.

22 października BFN przenosi się natomiast do Młynów Rothera. Na pokazy, które się tam odbędą w godz. 12 – 20, zapisy nie są nie wymagane.

Cielecka i Dałkowska na Festiwalu Prapremier

Konferencja zapowiadająca Festiwal Prapremier
Konferencja zapowiadająca Festiwal Prapremier / Fot. B.Witkowski / UMB

W piątek, o godz. 19, w ramach Festiwalu Parapremier, zobaczymy spektakl „Wstyd” z udziałem Magdaleny Cieleckiej, Ewy Dałkowskiej oraz Jaśminy Polak. To opowieść o trzech pokoleniach kobiet z jednej rodziny, które mierzą się z pytaniami o dziedziczność wstydu. Kogo i co zdarza im się porzucić, by się od wstydu uwolnić? Wstyd to ostatnia część tryptyku teatralnego Małgorzaty Wdowik o emocjach. Reżyserka, wychodząc od osobistej historii, rozważa, jak funkcjonuje wstyd jako narzędzie budowania nierówności społecznych. Spektakl zostanie pokazany w hali sportowej Wyższej Szkoły Gospodarki, przy ul. Królowej Jadwigi.

Natomiast w sobotę (22 października), zmiana w programie festiwalu. Odwołany został performans „Żegnaj, Wołyniu! Прощай, Волинь!” autorstwa Tarasa Gembika i Mikołaja Sobczaka. W miejsce odwołanego spektaklu, widzowie zostaną zaproszeni na drugi popremierowy pokaz Mikity Ilyinchyka „F***ing in Brussels”, którego premiera odbyła się w minioną niedzielę w ramach XXI. edycji Festiwalu Prapremier. „F***ing in Brussels” to mroczna opowieść o młodym emigrancie, próbującym się odnaleźć w Zachodniej Europie, która z racji jego pochodzenia stopniowo go odrzuca. Przedstawienie na małej scenie Teatru Polskiego o godz. 19.

Klimakterium… i już – komediowo w Adrii

Ta komedia, od 2006 roku, została wystawiona niemal 2000 razy w Polsce i za granicą. W ten sposób o sprawach kobiet nikt w Polsce jeszcze nie mówił. Tak dowcipnie, otwarcie, z takim dystansem do samych siebie i poczuciem humoru na własny temat jak robią to bohaterki tego spektaklu. Cztery wspaniałe aktorki, „cztery tygrysice w menopauzie” opowiadają i śpiewają o tym, co żadnej z pań nie ominie, co nieuchronne. Przedstawienie w piątek (21 października), o godz. 19.

Konstanty Andrzej Kulka w Filharmonii Pomorskiej

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski / UMB

Znakomity skrzypek, Konstanty Andrzej Kulka i orkiestra symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Tomasz Bugaja wystąpią w piątek, o godz. 19, w Filharmonii Pomorskiej. W repertuarze koncertu: Mieczysław Karłowicz – Rapsodia litewska op. 11; Feliks Janiewicz – V Koncert skrzypcowy e-moll; Robert Schumann – IV Symfonia d-moll op.120
Jest to koncert z okazji 101. rocznicy urodzin Zbigniewa Chwedczuka, wieloletniego kierownika artystycznego i dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Koncertowi będzie towarzyszyć wystawa pamiątek. O godzinie 18 odbędzie się spotkanie okolicznościowe, które poprowadzi Urszula Guźlecka.

Koszykarze zagrają z Arką Gdynia

Trening zespołu Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz
Trening zespołu Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz / Fot. B.Witkowski / UMB

Zespół Enei Abramczyk Astorii zmierzy się w kolejnym meczu ekstraklasy z Arką Gdynia. Obecny bilans bydgoskiej drużyny to trzy przegrane i jedno zwycięstwo, odniesione na własnym parkiecie z Anwilem Włocławek. Czas na kolejny triumf. Początek piątkowego meczu w SISU Arena przy ul. Toruńskiej o godz. 19.30.

Basen Astoria – 50 metrów pływalni, fittnes, SPA

Na weekendowe pływanie i inne zajęcia zaprasza Centrum Rekreacji Astoria przy ul. Królowej Jadwigi 27. To nowoczesny kompleks sportowy przygotowany do prowadzenia zajęć rekreacyjnych oraz sportowych na najwyższym poziomie. Jedyny w regionie kujawsko-pomorskim basen o długości 50 m i szerokości 25 m. Zatapialny pomost, ruchome dno oraz głębokość do 6m – dają możliwość realizacji treningów dla początkujących oraz zaawansowanych grup sportowych. A na pływalnię można się wybrać w piątek (godz. 6-22), sobotę (7-22) i niedzielę (10-22).

Budynek basenu Astoria
Budynek basenu Astoria / Fot. B.Witkowski / UMB

Jazz w Salonie Hoffmana

W piątek (21 października) o godz. 18, w Salonie Hoffmanna, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy pl. Kościeleckich, usłyszymy kompozycje Henryka Warsa opracowane przez Kubę Stankiewicza na fortepianowe trio. Stankiewiczowi towarzyszyć będą Grzegorz Nadolny (kontrabas) i Piotr Biskupski (perkusja). Ponadczasowość twórczości Henryka Warsa jest oczywista: Miłość ci wszystko wybaczy, Nic o Tobie nie wiem czy Ach, jak przyjemnie. Jego piosenki stały się kanonem przebojów przedwojennego polskiego kina, choć na koncercie nie zabraknie także utworów napisanych już w USA, gdzie kompozytor osiadł po wojnie i gdzie po wielu latach trudów rozpoczął współpracę z Hollywood.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w siedzibie KPCK oraz na biletyna.pl

Uroczystość w Alei Autografów

Bydgoskie Autografy. Fot. R. Sawicki/UMB

W bydgoskiej Alei Autografów na ul. Dlugiej swe podpisy złożyli ludzie zasłużeni dla Bydgoszczy – jest już 51 uhonorowanych w ten sposób postaci m.in. Iga Baumgart-Witan.

W tym roku, decyzją Kapituły wyróżnieni zostali przedsiębiorcy, bracia Roman, Czesław, Ryszard i Stanisław Abramczykowie oraz znana bydgoska dziennikarka, Hanka Sowińska. Uroczystość ich odsłonięcia w sobotę (22 października), o godz. 12.

Babi Targ – wietrzenie szafy na jesień

W sobotę, od 12 w CH Rondo – akcja Babi Targ, będąca najstarszą akcją „wietrzenia szaf” w naszym kraju. Od 15 lat organizowana jest w Bydgoszczy, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi. – Babi Targ to wyjątkowe wydarzenie, bowiem uczestniczki wymieniają się tu nie tylko ubraniami, ale również poradami, wspomnieniami i doświadczeniami. Tym samym łączymy przyjemne z pożytecznym – dbamy o planetę, a jednocześnie spędzamy miło czas we wspaniałym gronie! – mówi Joanna Stankiewicz, pomysłodawczyni akcji.

Na stoisku zlokalizowanym na poziomie I będzie można oddać swoje ubrania na rzecz stowarzyszenia Sue Ryder, a w zamian otrzymać bon na kwotę 30 złotych do wykorzystania w CH Rondo (bon otrzyma osoba, która odda min. 10 kg odzieży).

„Sprzedana narzeczona” w finale Bydgoskiego Festiwalu Operowego

Słowacka opera z Bańskiej Bystrzycy kończy tegoroczny Bydgoski Festiwal Operowy. Przyjedzie jednak z innym spektaklem niż pierwotnie zapowiadano. Pokaże „Sprzedaną narzeczoną” Bedřicha Smetany. Opera Nova zapowiadała na sobotę (22 października), na zakończenie tegorocznego  Bydgoskiego Festiwalu Operowego „Evę”, dzieło czeskiego kompozytora Josepha Foerstera. Okazało się, że jej pokaz jest niemożliwy, bo wypadki losowe spotkały zaproszonych artystów ze słowackiej Banskiej Bystrzycy. Stanęli oni przed wyborem: odwołać przyjazd albo przedstawić w Bydgoszczy inny spektakl. A więc, w sobotni wieczór (godz. 19), w Operze Nova „Sprzedana narzeczona” w wykonaniu Państwowej Opery z Banskiej Bystrzycy będzie festiwalowym finałem. Bilety zakupione na „Evę” zachowują ważność.

Opera Nova
Opera Nova / Fot. B.Witkowski / UMB

Wieczór polskiego rocka w Fabryce Lloyda

Sobota (godz. 20) – tego wieczoru będzie okazja do usłyszenia e sceny największych hitów zespołów: Kobranocka”, „Sztywny pal Azji”, „Republika”, „Maanam” oraz „Lady Pank”. Zagra je zespół „1984”, z frontmanem, Michałem Skoczkiem. To wokalista szerzej znany w bydgoskim środowisku muzycznym, również autor tekstów i muzyki. Koncertował już u boku cenionych artystów takich jak: Marek Piekarczyk, Maciej Balcar, Grzegorz Skawiński, Zbigniew Krzywański, czy Kasia Kowalska. 

Polska Noc Kabaretowa 2022

Immobile Łuczniczka
Immobile Łuczniczka / Fot. B.Witkowski / UMB

W tegorocznej edycji, w hali Immobile Łuczniczka (sobota, godz. 19) wystąpią: Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Nowaki, Kabaret Smile, Kabaret K2, Kabaret Moralnego Niepokoju z interaktywnym udziałem Roberta Górskiego oraz Dziennikarki Zangażowane i Szymon Łątkowski. Prowadzeniem Polskiej Nocy Kabaretowej 2022 zajmie się Bartosz Klauzinski z Kabaret K2.

Cross Country Bydgoszcz w Myślęcinku

Niedziela (23 października) – w bydgoskim Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku – odbędzie bieg „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Start o godz. 11.

LPKiW Myślęcinek
LPKiW Myślęcinek / Fot. B.Witkowski / UMB


Spacer na Wzgórzu Wolności

Piotr Weckwerth zaprasza na zwiedzanie bydgoskiego Wzgórza Wolności. – Spotykamy się w ramach osiedlowego „INSTAMEET”, organizowanego przez bydgoskich IGERSÓW, czyli po prostu miłośników fotografii, którzy upodobali sobie uwiecznianie „na kliszy” naszego miasta – informuje. Spacer po Wzgórzu Wolności w najbliższą niedzielę (23 października) o godzinie 12. Zbiórka przed kościołem garnizonowym przy rondzie Bernardyńskim. Udział jest bezpłatny.

Siatkarze zagrają z Legią Warszawa

Po porażce w pięciosetowym pojedynku z Gwardią Wrocław – pierwszą w tym sezonie – siatkarze Visły ProLine Bydgoszcz zagrają z Legią Warszawa. Mecz w niedzielę (23 października), w hali Immobile Łuczniczka o godz. 17.

Ewa Farna śpiewa w Bydgoszczy

Ewa Farna / Fot. Wikipedia Commons / Bieniecki Piotr – www.fototeo.pl

Ewa Farna zaśpiewa w niedzielę (23 października) o godz. w w Fabryce Lloyda przy ul. Fordońskiej. Znana wokalistka zaprasza słuchaczy na występ promujący najnowsze wydawnictwo pt UMAMI.
– Umami to piąty smak, dzięki niemu jedzenie smakuje kompletnie i w sposób pełny. To też eksplikacja momentu życia, w którym jest Ewa: piątym smakiem stało się dla niej macierzyństwo. W „Umami” ukrywa się również gra słów – „u mamy” – tam gdzie czujemy się dobrze, bezpiecznie – zachęcają organizatorzy.

Udostępnij: Facebook Twitter