Politechnika na ostatniej prostej w przygotowaniach do stworzenia medycyny w Bydgoszczy

Prof. inż. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej podpisał umowę o współpracy z Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. W imieniu szpitala podpis złożył prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski Fot. Ryszard Wszołek

Być może już pod koniec tego miesiąca Politechnika Bydgoska złoży w ministerstwie wniosek o kształcenie na wydziale lekarskim.

Coraz bliżej do momentu, w którym Politechnika Bydgoska oznajmi, że w całości skompletowała kadrę naukową przyszłego wydziały lekarskiego w Bydgoszczy. Trwają także rozmowy z kolejnymi trzema szpitalami, w których studenci zdobywaliby praktyczną wiedzę i umiejętności.

Politechnika Bydgoska konsekwentnie buduje kadrę i bazę dydaktyczną dla przyszłego wydziału lekarskiego. Do tej pory uczelnia podpisała umowy z czterema szpitalami. Niedawno informowaliśmy o porozumieniu z Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, a także z bydgoskim szpitalem MSWiA.

Ostatnio Politechnika Bydgoska reprezentowana przez prof. dr. hab. inż. Marka Adamskiego podpisała umowę o współpracy z Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. W imieniu szpitala podpis złożył prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor jednostki. Współpraca obejmie możliwość wykorzystania infrastruktury oraz zasobów kadrowych szpitala w procesie edukacji przyszłych medyków.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami pod koniec lipca uczelnia zamierza złożyć w Ministerstwie Edukacji i Nauki dokumentację pod wnioskiem o zgodę na kształcenie na kierunku lekarskim. Następnie wniosek z ministerstwa trafi do Państwowej Komisji Akredytacyjnej, która ma trzy miesiące na jego ocenę. We wniosku musi znajdować się lista przyszłych wykładowców oraz wykaz szpitali, z którymi uczelnia ma podpisane umowy na praktyczną naukę zawodu dla studentów. To wariant optymistyczny. Natomiast jeśli PBŚ nie udałoby się sfinalizować rozmów z kolejnymi placówkami medycznymi oraz z kadrą, to przesunie się deklaratywny termin złożenia wniosku w ministerstwie.

Miasto zamierza przekazać uczelni Szpital Miejski na Kapuściskach. Prezydent Rafał Bruski zaproponował radnym, by Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Warmińskiego w Bydgoszczy, stał się w przyszłości lecznicą prowadzoną przez uczelnię. Podpisanie końcowego porozumienia o przekazaniu szpitala będzie możliwe dopiero po uzyskaniu przez Politechnikę Bydgoską zgody Ministra Edukacji i Nauki na uruchomienie studiów magisterskich na kierunku lekarskim.

Pierwszy rocznik studentów Wydziału Medycznego PBŚ ma rozpocząć kształcenie wraz z początkiem roku akademickiego 2024/2025.

Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter