Powstanie bydgoskie Centrum Pomocy dla Bezdomnych. Inwestycja za 20 milionów złotych

Tak ma wyglądać nowe Centrum Pomocy dla Bezdomnych / Wizualizacja

Miasto ogłosiło przetarg na budowę nowego Centrum Pomocy dla Bezdomnych. Osobne schroniska dla kobiet i mężczyzn oraz noclegownia powstanie przy ul. Kaplicznej na Siernieczku.

W zaprojektowanym centrum znajdą się cztery budynki o różnym przeznaczeniu. Będą to:

  • schronisko dla mężczyzn dla 80 osób (w tym 50 miejsc z usługami opiekuńczymi i 30 miejsc bez usług opiekuńczych)
  • schronisko dla kobiet dla  60 osób (w tym 30 miejsc z usługami opiekuńczymi, 30 miejsc bez usług opiekuńczych)
  • noclegownia dla 80 osób  (2-kondygnacyjny obiekt luokowany od strony ul. Kaplicznej  z 60 miejscami dla mężczyzn i 20 dla kobiet. Na parterze zlokalizowana będzie strefa wejściowa z portiernią, węzłem sanitarnym, magazynem odzieży, jadalnią, która również ma pełnić funkcję świetlicy)
  • obiekt kuchenno-administracyjny (poza kuchnią z pomieszczeniami administracyjnymi, magazynami, archiwum, sanitariatami)

Są osoby, które często na skutek wydarzeń losowych zmagają się z bezdomnością – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał  Bruski. – To potężna bariera, która utrudnia wyjście na przysłowiową prostą i wykorzystanie życiowych szans. Dlatego działając w duchu naszej strategii miasta otwartego i solidarnego, reagujemy na takie sytuacje. Nowa, profesjonalna placówka, będzie nie tylko tymczasowym schronieniem, ale przede wszystkim wsparciem dla wielu osób w procesie wychodzenia z kryzysu bezdomności. Zależy nam na mądrej pomocy, dlatego zadbamy też o miejsca do indywidualnych rozmów z pracownikami opieki społecznej. Jednocześnie zależy nam na ograniczeniu wydatków na energię i utrzymanie takich obiektów. Dlatego stawiamy przy tej inwestycji na odnawialne źródła energii oraz bezpieczeństwo – dodaje prezydent.

Kompleks czterech budynków powstanie przy ul. Kaplicznej na Siernieczku w pobliżu wiaduktu magistrali węglowej. W poprzednich latach opracowana została dokumentacja już projektowa. Teraz nadszedł czas na przetarg.

Cały kompleks zostanie ogrodzony. Pomiędzy budynkami zaprojektowano drogę przeciwpożarową zakończoną placem manewrowym oraz miejsca parkingowe dla obsługi. Na terenie zostaną posadzone nowe drzewa m.in. lipy, śliwy wiśniowe, a także drzewa owocowe w północnej części działki.

Obiekty będą energooszczędne. Na dachu umieszczone będą panele fotowoltaiczne. Ogrzewanie zapewnią  pompy ciepła wspomagane kotłami gazowymi. Kompleks będzie wyposażony w monitoring. Cześć pomieszczeń zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W pierwszej kolejności miasto zleci roboty związane z budową budynku schroniska dla mężczyzn oraz kuchenno-administracyjnego. Na rozpoczęcie tego etapu  inwestycji pozyskało 3,5 mln dofinansowania ze środków centralnych. Po wyborze najkorzystniejszej oferty i podpisaniu umowy prace zajmą około półtora roku. Miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie inwestycji do Banku Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Dopłat. Umożliwiłoby to realizację całego przedsięwzięcia łącznie z obiektami schroniska dla kobiet oraz noclegowni. Wartość prac przy całym kompleksie szacuje się na około 20 mln zł. Realizacja tego typu nowych, dużych zadań  inwestycyjnych po niekorzystnych zmianach w finansowaniu samorządów jest jednak ściśle uzależniona od pozyskiwanych środków centralnych lub funduszy zewnętrznych. Nowy kompleks docelowo  zastąpi dotychczasowe schronisko dla kobiet i mężczyzn, które funkcjonują od lat przy ul. Polanka i Fordońskiej.

Udostępnij: Facebook Twitter