Ranking miast przyjaznych kierowcom. Bydgoszcz awansowała na podium

W siódmej edycji „Rankingu miast przyjaznych kierowcom” Bydgoszcz znalazła się na podium po raz pierwszy od 2018 roku. Miasto wykonało skok na trzecie miejsce. Liderem jest Gdańsk.

Ranking opracowują firma Oponeo i aplikacja Yanosik. Tegoroczna edycja przyniosła wiele zmian. Gdańsk utrzymał pozycję lidera wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców, to na pozostałych miejscach widoczne są wyraźne roszady. Podobne przetasowania znajdziemy w zestawieniu miejscowości poniżej 300 tys., gdzie na pierwszym miejscu znalazł się Sosnowiec.

Mocny lider i awans Bydgoszczy

W rankingu ocenia się osobno miasta liczące powyżej 300 tys. mieszkańców i te mające poniżej granicy 300 tys. Wśród największych polskich ośrodków zdecydowanym liderem w ogólnej klasyfikacji jest Gdańsk – Kolejny rok z rzędu konkurencję pozostawił daleko w tyle. To miasto, które wyróżnia zwłaszcza szeroka sieć stacji do ładowania samochodów elektrycznych – piszą autorzy rankingu. Tuż za nim uplasował się Kraków (skok z 5. miejsca), gdzie ceny za ubezpieczenie auta są najbardziej przystępne. Podium zamykają ex aequo Szczecin (awans z 4. pozycji) i Bydgoszcz (zmiana z 5. lokaty) Największym zaskoczeniem tej edycji rankingu jest mocny spadek Łodzi. Jeszcze w 2022 roku znajdowała się na drugim stopniu  podium, dzisiaj zajmuje dopiero 5. miejsce.

Bydgoszcz – pierwszy raz na podium od 2018

Czym Bydgoszcz „zarobiła” na swój awans na podium. Autorzy rankingu doceniają rozwój systemu Park & Ride. Po drugie ważna jest poprawa bezpieczeństwa – nastąpił duży – bo aż 15-procentowy spadek liczby kolizji. – Płynny ruch i rozsądne ceny za ubezpieczenia OC sprawiły, że Bydgoszcz po raz pierwszy od 2018 r. powróciła na podium rankingu. Wprowadzone na przestrzeni ostatniego roku zmiany powinny być dopiero początkiem metamorfozy miasta. Dużo do zrobienia pozostało w kwestii rozwoju infrastruktury dedykowanej autom elektrycznym. Zdecydowanie wolniej niż w innych miejscowościach powyżej 300 tys. mieszkańców rozwija się także carsharing – oceniają autorzy.

Miasto przyjazne kierowcom, czyli jakie?

Ranking jest opracowany na podstawie systemu punktowego. Całość – TUTAJ. Obejmuje takie zagadnienia, jak szybkość poruszania się zmotoryzowanych, liczbę zgłoszonych kolizji czy parkowanie (w tym rozwój sieci Park & Go). Uwzględnia także koszty ponoszone przez kierowców – taryfikatory stref parkowania, wydatki na ubezpieczenia, wymianę opon czy średnie ceny paliw.  Zwracana jest również uwaga na rozwiązania mające na celu promowanie ekojazdy. Stąd dodatkowe punkty mogło otrzymać miasto z rozwiniętym systemem carsharingowym czy dużą dostępnością stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Udostępnij: Facebook Twitter