W lesie pod Bydgoszczą powstanie replika bunkra żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego

Wizualizacja bunkra w Puszczy Bydgoskiej / Fot. Nadesłane

W lesie pod Bydgoszczą powstanie rekonstrukcja bunkra-schronu partyzantów powojennego podziemia niepodległościowego. Upamiętni „żołnierzy wyklętych”, działających m. in. w Puszczy Bydgoskiej.

28 grudnia w lesie koło Bydgoszczy, kilkaset metrów od węzła Bydgoszcz Południe (Stryszek), zostaną odsłonięte tablice informacyjne, w miejscu gdzie w przyszłym roku będzie zrekonstruowany schron. Ta ziemianka służyła jako schronienie i magazyn dla żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego operujących w regionie Puszczy Bydgoskiej.

Podziemne lokum zbudowali żołnierze „Oddziału Bojowego Armii Krajowej”, dowodzonego przez por. Sylwestra Wiśniewskiego ps. „S-1”. Jego oddział, 10 września 1945 roku przeprowadził spektakularną akcję bojową, rozbrojenia posterunku Milicji Obywatelskiej w Białych Błotach. Łącznie „Oddział Bojowy Armii Krajowej” przeprowadził aż 23 różne akcje bojowe skierowane przeciwko komunistom. Na skutek zdrady i donosów w grudniu 1945 r. nastąpiły liczne aresztowania członków „OB AK”. Dowódca partyzantów por. Sylwester Wiśniewski skrył się wówczas na południu Polski i podjął dalszą walkę w Zgrupowaniu „Błyskawica”, przybierając pseudonim „Jeremi” u słynnego mjr. Józefa Kurasia „OGNIA”. W 1947 r. ujawnił się i skorzystał z amnestii, jednak nie przyznał się do swej działalności w '„OB AK” na terenie Puszczy Bydgoskiej. Zdradzony przez dalszego krewnego, członka ORMO został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Poznaniu na podwójną karę śmierci oraz łączną karę 245 lat więzienia, zamienioną w ramach amnestii na 15 lat więzienia. Wyrok odsiadywał we Wronkach i Rawiczu, zwolniony w 1955 roku. Trzy miesiące po wyjściu przebywając w Warszawie wpadł do Wisły, jego ciało wyłowiono po 2 tygodniach w miejscowości Łomna, kilkanaście km. za Warszawą – przekazuje Józef Żernicki, popularyzator historii, znający dobrze losy lokalnych żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Do dzisiaj nie znane jest miejsce jego pochówku, ma swój symboliczny grób pomiędzy rodzicami na cmentarzu w Brzozie koło Bydgoszczy.

Z inicjatywy Józefa Żernickiego powstał w 2012 r. na cmentarzu w Zielonce pomnik upamiętniających miejscowych „Żołnierzy Niezłomnych”, jak i pomnik porucznika Józefa Trojana „Kruka”, najpierw żołnierza “Oddziału Bojowego Armii Krajowej” ps. „J-3″, później żołnierza Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dowódcy “Pogotowia Akcji Specjalnej ROTA” ps. „KRUK”.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter