Budowa IV kręgu Opery Nova. Wody artezyjskie i betonowe zapory chroniące przed rzeką [ZDJĘCIA]

Budowa IV kręgu Opery Nova ma trwać ok. 2,5 roku / Fot. B.Witkowski/UMB

Przy budowie IV kręgu Opery Nova trwa stawianie tzw. ścianek szczelinowych. W październiku powinno rozpocząć się kopanie dołu pod podziemny parking. Jednak wcześniej trzeba sprawdzić stopień zagrożenia związany z wodami artezyjskimi.

Potężne dźwigi i maszyny budowlane stojące na placu budowy przy ul. Focha są widoczne z daleka, podobnie jak samochody dowożące beton. To wszystko, co obecnie się dzieje to przygotowanie terenu do zasadniczej części inwestycji, czyli budowy gmachu IV kręgu Opery Nova.

Pracownicy przygotowują zaporę mającą chronić inwestycję przed wodami z Brdy. – Aktualnie realizowane są ścianki szczelinowe, które w zasadniczej części powinny być zakończone w pierwszej dekadzie września. Po wykonaniu oczepów oraz kotew gruntowych w pierwszych dniach października zostaną stworzone warunki do rozpoczęcia zasadniczych wykopów pod dwa poziomy parkingu – mówi Wojciech Bartczak, pełnomocnik ds. rozbudowy Opery.

Na miejscu jest ciężki sprzęt, który wkopuje się na kilka metrów pod powierzchnię ziemi, sondując poziom wód. Ograniczeniem dla rozpoczęcia kopania podziemnego parkingu są wody gruntowe. – W trakcie robót budowlanych wykryto zagrożenie stateczności dna wykopu wynikającego ze spodziewanego, nadmiernego ciśnienia hydrostatycznego wodami artezyjskimi na poziomie wodonośnym trzeciorzędowym 17 m n.p.m. Aby wyjaśnić stopień tego zagrożenia poszukujemy firmy, która wykona otwór badawczy dla określenia faktycznego ciśnienia wód artezyjskich. Praktyczne określenie wielkości ciśnienia hydrostatycznego na terenie budowy, pozwoli realizatorom podjąć decyzję dla określenia najbardziej właściwego sposobu zabezpieczenia wykopów przed ich zalaniem wodami podziemnymi – dodaje pełnomocnik.

Zakończono już niemal budowę tymczasowych schodów na kładce między Wyspą Młyńską a nabrzeżem Narutowicza. Kilka dni temu zamontowano na nich także zjazd dla rowerów i wózków. Przypomnijmy, że ze względu na budowę IV kręgu trzeba było zdemontować zejście od stronu opery.

Po oddaniu schodów do użytku na bulwar będzie można zejść po drewnianych schodach wykonanych na solidnej, stalowej konstrukcji. Prowadzone są przy nich prace wykończeniowe. Przejście na drugą stronę blokuje jeszcze przyspawany na moście płot. Wykonawca ma czas do końca sierpnia na uruchomienie schodów i przejścia na Wyspę Młyńską.

Co będzie wybudowane?

Czwarty krąg Opery Nova to przeszklony gmach. Znajdzie się w nim: sala prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni (na 485 osób) sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów; – przestrzeń wielofunkcyjna stanowiąca poszerzenie foyer istniejącego budynku głównego Opery; – przestrzeń wystawiennicza i do innych działań artystycznych; – sala kinowa o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku na 205 osób; – powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza.

Zaplanowano także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.

Wizualizacja czwartego kręgu / Mat. WAPA Warsztat Architektury

Powierzchnia użytkowa na czterech kondygnacjach ma wynosić 5.730 m kw. Zamówienie podzielono na dwie części, które mogą być realizowane w dwóch niezależnych etapach. Pierwszy etap stanowi IV krąg Opery, który technologicznie, funkcjonalnie i użytkowo połączony będzie z obiektem głównym. Drugi etap stanowi dwupoziomowy garaż podziemny (228 miejsc) z placem miejskim w jego górnej części. Garaż dostępny będzie z obiektu głównego oraz z czwartego kręgu, może również działać niezależnie. Ta część będzie realizowana oddzielnie.

Budimex ma 28 miesięcy na jego wybudowanie. Zegar zaczął tykać w styczniu, kiedy podpisano umowę. Budynek powinien być gotowy w połowie 2025 roku. Koszt całej inwestycji to niemal 95 mln zł netto. Po połowie finansują ją miasto Bydgoszcz oraz samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter