Sześć godzin„długiego spaceru” wzdłuż ul. Długiej. Staromiejska odsłona TeHoFest 2022

Wiele atrakcji będzie czekać na mieszkańców Bydgoszczy w najbliższy piątek (2 września), na ulicy Długiej. Liczne wystawy, prezentacje, warsztaty, specjalne oferty w lokalach gastronomicznych, kino plenerowe na najbardziej kameralnej ulicy Starego Miasta czy urokliwe prezentacje świetlne – to tylko część atrakcji podczas „Długiego spaceru”.

– Będzie dużo muzyki, światła i designu – mówi menedżer Starego Miasta i Śródmieścia, Maciej Bakalarczyk.

Ulica Długa będzie tętnić życiem

Oficjalne rozpoczęcie imprezy, która jest częścią Święta Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeHoFest 2022, zaplanowano w piątek na godz. 17, ale już wcześniej pojawią się pierwsze atrakcje. W introligatorni Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Długa 39) będzie można własnoręcznie uszyć notes. Początek zajęć od godz. 15.30. Będzie to zarazem pierwszy akcent festiwalu TehoFest.

Obok biblioteki pojawi się trzecia już wystawa designu „Made in Bydgoszcz”. – Pokażę kolejne eksponaty z mojej kolekcji. Będą to m.in. meble i stare zdjęcia z Bydgoszczy – zapowiada Bakalarczyk

Bliżej Wełnianego Rynku, przy pubie „Piwo – Ty nalewasz”, zostanie zaprezentowana mini wystawa etykiet dawnych bydgoskich piw. Pojawią się również wystawy tatuażystów z ul. Długiej i ekspozycja sztuki z galerii ALLIX. Po drugiej stronie ulicy, przy sklepie „Zamydlone”, zobaczymy pokazy rzemiosła oraz ulicznego strzyżenia, organizowanego przez Barbershop HOUSE 66.

Wystawa „Made in Bydgoszcz”

Dalej, w kierunku Zbożowego Rynku, znajduje się kawiarnia „Parzymy Tutaj”. O godz. 18 otwarta zostanie tam wystawa „Bydgoszcz, która nie powstała”. Stowarzyszenie Bydgoszcz G10 pokaże niezrealizowane bydgoskie projekty. Podczas wernisażu na pewno dowiemy się wielu ciekawostek o niespełnionych, architektonicznych pomysłach w naszym mieście. Wystawa dostępna będzie do końca września.

Przechadzając się po Długiej, warto skręcić też w ul. Jezuicką, gdzie w pracowni artystycznej „Zachwyt” odbędzie się wystawa podsumowująca program rezydencyjny „Znikając nad Wisłą” fundacji W778. O godz. 17 rozpocznie się projekcja filmu „Nowe życie”. Dwie godziny później, razem z fundacjami Rozwijalnia, W788 i Kohernecje, będzie można zasiąść do ulicznego stołu i wspólnie rozbudzić swoją kreatywność.

bydgoszcz, która nie powstała
Plakat wystawy „Bydgoszcz, która nie powstała”

Kino i targi designu w Zaułku

Sporo atrakcji znajdziemy też na kameralnej ul. Zaułek. Na podwórku biblioteki otworzy się targ designu. Wystawcy będą oferować oryginalne starocie i książki. W pobliżu, na spacerowiczów, będzie czekać designerska wystawa rowerów, których produkcja związana jest z Bydgoszczą – i nie chodzi wyłącznie o Romet. O godz. 21, w Zaułku, odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Bydgoski Persil 1935”. Ukazuje on piękno dawnej Bydgoszczy m.in. ujęcia starego Teatru Miejskiego.

– Cieszę się, że sporo przedsiębiorców z tej okolicy mocno zaangażowało się w wydarzenie. Właściciel Barbershopu odnowił nawet drzwi wejściowe do kamienicy przy ul. Długiej 66, specjalnie na tę okazję. Po zmierzchu spacerujący będą mogli podziwiać instalacje oświetlające okolice, dodające uroku tym miejscom – podkreśla Bakalarczyk.  

W piątek (2 września) możemy też liczyć na specjalne oferty ze strony lokali gastronomicznych. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, przedsiębiorcy deklarują, że będą prezentować się też na zewnątrz i wydłużą czas otwarcia. Na ul. Długiej pojawi się też kilku DJ-ów, którzy umilą czas zwiedzającym, prezentując autorskie sety muzyczne.

Udostępnij: Facebook Twitter