Na drukarce 3D stworzyli ozdoby świąteczne w klimacie Tolkiena i jego światów [ZDJĘCIA]

Uczestnicy warsztatów „Od fantastyki do nauki“ tworzyli sztukę rodem z książek Tolkiena / Fot. Sz. Makowski

Wyjątkowe broszki elfów – od ich zaprojektowania aż po wydruk w drukarce 3D – tworzyli uczestnicy zajęć zorganizowanych w sobotę, 2 grudnia w Młynach Rothera. To warsztaty z cyklu ,,Od fantastyki do nauki”.

Projekt realizowany przez Fundację CODEBY jest adresowany do młodych osób uczących się co najmniej w 5 klasie szkoły podstawowej. Uczestniczą w spotkaniach razem ze swoimi opiekunami. W trakcie bezpłatnych zajęć uczestnicy nie tylko dobrze się bawią w świecie tolkienowskiej fantastyki, ale także zdobywają praktyczną wiedzę z fizyki i mechaniki. Zajęcia poprzedzają zapisy na stronie www.codeby.org.pl.

Ostatnie zajęcia pn. ,,Druk 3D: Broszki elfów” odbyły się w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Uczestnicy zajęć tworzyli małe dzieła sztuki – ozdoby na wzór srebrnych broszek elfów z tolkienowskiego świata. 

Zostali elfickim kowalami

Inspiracją do podjęcia takiego tematu spotkania był słynny ze swej kowalskiej sztuki krasnoludzki kowal Telchar z Nogrodu, który tworzył swoje wielkie dzieła w Pierwszej Erze. Jednym z nich był miecz Andúril, czyli Płomień Zachodu – symbol nadziei i odwagi dla ludzi walczących przeciwko ciemności.

Osoby uczestniczące w spotkaniu wcieliły się w rolę czeladników słynnego elfickiego kowala Celebrimbora. Każda osoba mogła samodzielnie zaprojektować swoją broszkę, która następnie była drukowana na drukarce 3D. Dokładny kształt czy zdobienia wybierano indywidualnie. – To był bardzo kreatywny czas, podczas którego wyobraźnia grała główną rolę – podkreślają organizatorzy.

Nauka drukowania 3D, dzięki BBO

Uczestnicy nie tylko tworzyli wyjątkową biżuterię czy świąteczną ozdobę na choinkę, ale również poznawali technikę druku 3D. Projekty stworzone na laptopach, stawały się realnymi przedmiotami. 

Sobotnie warsztaty, jak i poprzednie zajęcia z cyklu “Od fantastyki do nauki – warsztaty w klimacie Śródziemia dla dzieci i młodzieży” zostały zrealizowane w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku zgłoszono 817 pomysłów na projekty osiedlowe, ponadosiedlowe, społeczne i mikroprojekty osiedlowe. Głosowanie odbyło się w listopadzie i jeszcze w tym roku poznamy jego wyniki.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter