21 najważniejszych wydarzeń roku 2023 w Bydgoszczy. Koncert na 20 tysięcy ludzi. Nasze łabędzie i nowe mosty

Fanki Bedoesa 2115 na jego koncercie przed Torbydem / Fot. Edyta Linowiecka

Nasze miasto w 2023 roku – co się zdarzyło, co urodziło, co wybudowano, jakie sukcesy osiągnęliśmy. Prezentujemy czytelnikom „Bydgoszcz Informuje” całkowicie subiektywny zestaw 21 spraw, które wydarzyły się w Starym Roku w naszym mieście. Oto nasze bydgoskie „oczko”.


Styczeń

Rok Andrzeja Szwalbego
Cały rok 2023 w mieście trwał pod znakiem Andrzeja Szwalbego, jubileuszu Filharmonii Pomorskiej. Radni podjęli taką decyzję, by upamiętnić 100-lecie urodzin wielkiego wizjonera, twórcy Filharmonii Pomorskiej, Opery Nova i Dzielnicy Muzycznej. Przez cały rok bydgoszczanie uczestniczyli w dziesiątkach koncertów, spotkań, podczas których wspominano Andrzeja Szwalbego. Na ścianie kamienicy przy ul. Dworcowej powstał mural na cześć wielkiego bydgoszczanina.

Luty

Budowa IV kręgu Opery Nova

Budowa IV kręgu Opery Nova
Budowa IV kręgu Opery Nova / Fot. B.Witkowski / UMB


Zanim rozpoczęły się prace, które prowadzi Budimex, zaczął działać archeolog Robert Grochowski. Pod koniec roku widać już, jak wiele zrobiono. Czwarty krąg z podziemnym parkingiem powinien być gotowy w połowie 2025 roku. Koszt to niemal 95 mln zł. Dzielą się nim po połowie miasto Bydgoszcz oraz Urząd Marszałkowski.

Kwiecień

Nasze łabędzie
To była sensacja. Para łabędzi założyła gniazdo na Wyspie Młyńskiej, między Młynami Rothera a Przystanią. Miasto i mieszkańcy błyskawicznie się nimi zaopiekowali. Para doczekała się piskląt, którym uczniowie SP 56 nadali imiona: Bubu, Belek, Brydzia, Luna, Młynek, Pimpuś i Śnieżynka.


Rosyjska rakieta
Pod koniec kwietnia przypadkowa osoba znalazła w lesie koło Bydgoszczy szczątki rosyjskiego pocisku manewrującego CH-55. Przyleciał z Białorusi i miał, na szczęście, betonową głowicę. Był „wabikiem” dla ukraińskich antyrakiet. Okazało się, że CH-55 spadł koło Bydgoszczy już w grudniu 2022 – miejsce jego upadku było niezauważone przez wojsko.

Lipiec

Miasto – gąbka
Trwa w najlepsze budowa w mieście kilkudziesięciu zbiorników retencyjnych, które mają przejąć nadmiar wody po gwałtownych opadach. Ta wielka inwestycja Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, dzięki której Bydgoszcz ma stać się „miastem-gąbką”. Budowa zbiorników to także czas wielu zamkniętych ulic i uciążliwych dla kierowców korków.


Rekord w RSP
Miliony spalonych kalorii, dziesiątki miast i gmin oraz tysiące uczestników – Bydgoszcz stworzyła największą w Polsce masową imprezę rowerową, która z roku na rok angażuje coraz więcej chętnych – w tym roku przejechali rekordowe 12 mln kilometrów!


Sierpień

Tłumy na koncercie Bedoesa 2115

Bedoes 2115 na koncercie przed Torbydem / Fot. Edyta Linowiecka


Takich tłumów Bydgoszcz w 2023 roku nie widziała już więcej. Bezpłatny koncert rapera Bedoesa 2115, współorganizowany przez miasto, zgromadził na placu przy Torbydzie około 20 tys. fanów jego muzyki. – To rekord. Nigdy nie występowałem przed takimi tłumami – mówił Bedoes 2115, który przy ul. Pięknej uruchomił w tym roku autorskie studio nagrań otwarte dla wszystkich chętnych.


Hala Targowa


Kultowa Hala Targowa zmieniła się w nowoczesny foodhall. Otwarto w niej 13 różnorodnych punktów gastronomicznych, oferujących kuchnię z całego świata. Na piętrze znalazły się stoliki oraz strefa gier. Odbywają się tam koncerty, spotkania i festiwale.


Dziewczyny popłyną w Paryżu
Kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Paryżu wywalczyły Dominika Putto  i Helena Wiśniewska, kajakarki Zawiszy, medalistki mistrzostw świata. Ten sam zaszczyt wywalczył Mateusz Polaczyk (Zawisza) w kajakarstwie górskim oraz wioślarz Lotto/Bydgostii Mateusz Biskup. Kwalifikacje olimpijskie zdobyły także strzelczynie Zawiszy; Klaudia Breś i Aneta Stankiewicz.

Wrzesień

Promocja na rowerze
Orkiestra Na Dużym Rowerze odbyła europejską trasę promującą Bydgoszcz. W dziesięć dni odwiedzili dziesięć krajów i osiem stolic. Zagrali pod wieżą Eiffla i Bramą Brandenburską. W dziesięć dni odwiedzili: Pragę, Bratysławę, Wiedeń, Vaduz, Zurych, Mediolan, Marsylię, Lyon, Paryż, Brukselę, Amsterdam i Berlin.


Październik


Miliardowe kontrakty
Pesa utrwala swoją obecność na zagranicznych rynkach, zdobywając miliardowe kontrakty na dostawy składów kolejowych i tramwajowych. Na koncie ma m.in. kontrakt na 62 nowe pociągi warte ok. 3 mld zł w Rumunii czy kontrakt w Izraelu na 132 tramwaje dla Jerozolimy. Pesa ma także certyfikat na swoją lokomotywę wodorową.


Kanał Bydgoski pięknieje

Kanał Bydgoski
Kanał Bydgoski / Fot. B.Witkowski / UMB

Ważna część historii miasta, Kanał Bydgoski, jest rewitalizowany. Powstaje droga rowerowa pomiędzy Flisami i Osową Górą, ścieżka na Miedzyniu, wymieniono zabytkowe, drewniane wrota śluz, umocniono brzegi. Powstanie także całościowa koncepcja rewitalizacji kanału.

Listopad


Sortownia śmieci ProNatury
Nowa, zautomatyzowana sortownia odpadów powstanie przy ul. Prądocińskiej. Pozwala „przerobić”, a w części odzyskać surowce z 30 tys. ton śmieci w ciągu roku. Bydgoszcz ma skuteczne narzędzie wspierające zagospodarowanie odpadów, pozwalające spełniać coraz bardziej wyśrubowane limity recyklingu. To przekłada się na koszty odbioru śmieci w mieście. Koszt całości projektu – 100 mln zł.

Niskie bezrobocie
Rekordowo niska stopa bezrobocia w Bydgoszczy to oznaka, że miasto jest gospodarczym centrum województwa. Bezrobocie w Bydgoszczy minimalnie przekracza 2 proc. W skali województwa sięga 6,8 procent, podczas gdy w Polsce wynosi 5 procent.

„Certa” płynie do domu


Odkupiony przez miasto holownik „Certa” wraca do Bydgoszczy. Jego miejsce znajduje się obok historycznej barki „Lemara”, która od dziesięciu lat służy bydgoszczanom przy Rybim Rynku. Holownik dopłynął 22 grudnia.


Bulwary nad Wisłą
Stary Fordon zmienił się nie do poznania. Gotowy jest także 800-metrowy bulwar nad Wisłą z wieloma miejscami do uprawiania rekreacji.


Nowe mosty
Po niemal 2,5 roku prac otwarto nowe mosty Kazimierza Wielkiego: tramwajowy i drogowy. Kierowcy mogli w grudniu jechać znowu po obu jezdniach ul. Fordońskiej i Toruńskiej, a tramwaje wjechały na Perłową.


Grudzień

Medycyna na Politechnice Bydgoskiej

Oficjalnie zaczął działać dziewiąty wydział Politechniki Bydgoskiej. W strukturę uczelni włączono wydział medyczny. Dziekanem została prof. Małgorzata Tafil-Klawe. Wydział ma obecnie 23 pracowników. Kształcenie studentów na pierwszym roku kierunku lekarskiego rozpocznie się w  październiku 2024. To zwieńczenie kilkuletnich starań bydgoskiej uczelni o utworzeniu kierunku dla przyszłych lekarzy.  


Architekt roku
Przemysław Gawęda z bydgoskiej pracowni Archigeum z nagrodą przyznaną przez The Architecture Community. Zwyciężył w dwóch kategoriach – „Architekt roku 2023” (za projekt wielofunkcyjnego stadionu biathlonowego na Kubalonce)  i „Obiekt sportowy i rekreacyjny roku 2023” (za projekt tunelu chroniącego skoczków zjeżdżających ze skoczni narciarskiej).


Młyn-Maszyna

Po sukcesie wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” przyszedł czas na interaktywną ekspozycję popularnonaukową „Młyn-Maszyna”. Młyny Rothera zgarniają też nagrody w wielu dziedzinach. Zostały m.in. Nowym Cudem Polski.


Dworcowa 3
Centrum Seniorów Dworcowa 3 to inwestycja długo wyczekiwana przez starszych mieszkańców miasta. Pierwsze zajęcia odbyły się 6 grudnia 2023 roku.

Udostępnij: Facebook Twitter