Nowy właściciel gmachu dyrekcji kolejowej przy Dworcowej: Praca z tkanką historyczną to nasza specjalność

Umowa z Grupą Konkret została już podpisana. Inwestor stał się pełnoprawnym właścicielem zabytkowego gmachu byłej Pruskiej Kolei Wschodniej przy ulicy Dworcowej 63 w Bydgoszczy. Jakie ma plany?

Miasto sprzedało nieruchomość po kolejnym przetargu, w którym cena wywoławcza wynosiła ponad 8,5 miliona złotych (zastosowano 20 proc. bonifikatę z uwagi na wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków). Do przetargu, poprzez spółkę Pan Development, stanęła poznańska Grupa Konkret. To rodzinna firma, która stoi za kilkoma spektakularnymi przedsięwzięciami. Najbardziej znana jest z zagospodarowania Twierdzy Modlin. Niedawno pochwaliła się projektem mieszkaniowym Folwark Janowice w gminie Tarnowo Podgórne. Z perspektywy Bydgoszczy istotniejsze wydaje się to, co Grupa Konkret zrobiła z projektem City Park Poznań. To dobry przykład rewitalizacji historycznego obiektu (byłych koszar wojskowych XV Pułku Ułanów Poznańskich), która przebiegała pod czujnym okiem poznańskiego miejskiego konserwatora zabytków.

City Park Poznań / Fot. Wikipedia Commons

Budynek przy Dworcowej 63 również wpisany jest do rejestru zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego, co oznacza że wszystkie prace jakie będą w nim prowadzone, muszą mieć akceptację konserwatora. To z jednej strony gwarantuje, że nie staniemy się świadkami przebudowy burzącej charakter tego miejsca, ale z drugiej sprawia, że koszty inwestorskie się zwiększą.

W Bydgoszczy chcemy zrealizować projekt podobny do tych, w których się specjalizujemy, czyli polegający na rewitalizacji historycznych budynków i łączenie w nich wielu funkcji – mówi Paulina Prusiecka z Grupy Kontakt. – Od 1988 roku zajmujemy się pracą z tkanką historyczną. Dla nas to ogromna wartość, zdajemy sobie sprawę, że budynek przy ulicy Dworcowej musi zachować swoją wartość i służyć dalej.

Paulina Prusiecka nie informuje, czy nowy właściciel będzie starał się o odkupienie pozostałej części budynku, który obecnie zajmuje Centrum Medyczne Nad Brdą. – W jednej z naszych inwestycji z powodzeniem funkcjonuje podmiot medyczny, Lux Med, mamy więc doświadczenie w pracy z taką branżą – wskazuje jednak Paulina Prusiecka. Podkreśla, że Grupa Konkret umowę z miastem i akt notarialny podpisała pod koniec listopada, nie ma więc jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących nieruchomości. – Trwają prace koncepcyjne, a później projektowe na które dajemy sobie maksimum dwa lata, choć zapewne pokażemy nasze pomysły wcześniej. Na razie chcemy zabezpieczyć budynek – mówi Paulina Prusiecka.

Przez ponad 100 lat w gmachu przy ul. Dworcowej działała dyrekcji kolei. Kiedy spółki PKP zaczęły z niego rezygnować i opuszczać, został własnością miasta. W 2013 roku rada miasta zgodziła się na przekazanie go Collegium Medicum UMK na potrzeby wydziału stomatologii, który jednak nie powstał w tym miejscu. Po pięciu latach budynek przy Dworcowej 63 wrócił do miasta. Nie były zainteresowane jego przejęciem różne instytucje państwowe.

Wiadomości z Bydgoszczy na Twoją skrzynkę e-mailową – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter