Miejski Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Uczniowie uczcili pamięć pomordowanych i ocalałych

Uczniowie VII I VIII LO przygotowali specjalny spektakl poświęcony pamięci ofiar Holocaustu / Fot. R.Sawicki/UMB

W sobotę 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Na scenie Pałacu Młodzieży ocaleni z zagłady przemówili ustami młodych bydgoszczan, uczniów VII i VIIII LO.

Spektakl „I znów radość zgasła?” przygotowały wspólnie z uczniami i absolwentami szkół dwie nauczycielki historii – Marzena Wolschlaeger i Aneta Plewa. VII LO i VIII LO od kilku lat współpracują na rzecz edukacji i pamięci o Hokolauście. – Pomysł narodził się dziesięć lat temu w pociągu relacji Bydgoszcz – Katowice. Byłyśmy wtedy studentkami studiów podyplomowych organizowanych przez Muzeum Auschwitz – Birkenau. Byłyśmy też, i nadal jesteśmy uczennicami nieżyjącego już Jacka Zieliniewicza, który był więźniem obozu w Auschwitz. On był dla nas przykładem i pokazał, co mamy w pracy edukacyjnej robić – mówi Aneta Plewa. Jednym z gości honorowych uroczystości była Wiesława Melwińska, jedna
z dwóch córek Jacka Zieliniewicza.


Okruchy wspomnień z obozu w Auschwitz

W przejmującym spektaklu wzięło udział ponad 30 uczniów z obu współpracujących liceów. Młodzież przywróciła głos ofiarom Holocaustu. Wcieliła się w pomordowanych więźniów obozów, oraz w nielicznych ocalałych przedstawicieli żydowskiej społeczności. Podstawą ich monologów były teksty spinane w czasie zagłady. – Archiwiści z Muzeum Auschwitz Birkenau pozbierali teksty więźniów. To nawet nie były pamiętniki, bo ci ludzie nie mieli materiałów, żeby spisywać swoje myśli. To były kawałki papierów, jakieś skrawki materiałów. Wierszowane cytaty, które dziś mogliśmy usłyszeć zostały wydane w antologii „Na mojej ziemi były Oświęcim”. Przygotowania do dzisiejszej uroczystości zaczęłyśmy pod koniec października – dodaje Aneta Plewa.

Puentą przejmującego występu była piosenka „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena w dojrzałym wykonaniu maturzysty VII LO, Błażeja Skrabuły.

Miejskie obchody w miejscu dawnej synagogi

Bydgoskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu będą kontynuowane w piątek i sobotę. 26 stycznia w miejscu dawnej synagogi, u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza, zespoły Teatru Polskiego i Młynów Rothera przypomną imiona mieszkańców naszego miasta, którzy zginęli w czasie Zagłady. Złożone zostaną kwiaty i kamienie – żydowskie symbole trwałej i nieprzemijającej pamięci. Następnie ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów odbędzie się na Placu Teatralnym, gdzie do dziś znajdują się pozostałości macew, czyli żydowskich płyt nagrobnych.

27 stycznia na spacer śladami pamięci bydgoskich Żydów zabierze Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Wędrówka rozpocznie się o godzinie 13 przed Młynami Rothera. Trasa poprowadzi przez Stary Rynek, ulice Jezuicką i Długą, plac przy Jana Kazimierza, Mostową, kamienicę Jachmanna, żydowskie kino Lido, Gdańską, dom towarowy „Conitzer i synowie”, pomnik Potop, willę Luisa Aronsohna i willę Wilhelma Blumwego.  Aktywista Sieci Dialogu Polsko-Żydowskiego przybliży losy żydowskich mieszkańców miasta, opowie, jak wyglądała ich codzienność, kim byli i czym się zajmowali. Wyjaśni również ich wkład w rozwój Bydgoszczy.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter